piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Prymas-senior: wybór Komorowskiego dobrze przysłuży się Polsce

Wynik wyborów postrzegam jako stabilizowanie się demokracji – powiedział KAI prymas-senior Henryk Muszyński, proszony o komentarz nt. wstępnych wyników wyborów prezydenckich. „Myślę, że ten wybór dobrze przysłuży się Polsce” – dodał metropolita senior archidiecezji gnieźnieńskiej.

 

Zdaniem abp. Henryka Muszyńskiego Bronisław Komorowski jest człowiekiem dobrze przygotowanym do sprawowania funkcji prezydenta. „Postrzegam go jako człowieka ideowego, który ma dużo osobistych przymiotów. Jest człowiekiem dialogu, który potrafi także słuchać. Myślę, że ten wybór dobrze przysłuży się Polsce” – wyjaśnił hierarcha.

Dodał, że na wynik wyborów prezydenckich patrzy jako na element stabilizowania się demokracji w polskich warunkach. Polega to na tym, że z jednej strony rząd przyjmuje całą odpowiedzialność, tym bardziej, że ma po swojej stronie większość parlamentarną oraz prezydenta. Z drugiej natomiast tworzy się klarowna i silna opozycja.

Prymas-senior podkreśla, że ucieszyła go kultura przemówień zarówno Komorowskiego jak i Jarosława Kaczyńskiego podczas ogłoszenia sondażowych wyników wyborów. „Widzę tu wyraźny postęp w porównaniu z tym, co było dawniej. Jest to dobry znak na przyszłość, jeśli chodzi o styl sprawowania rządów w państwie demokratycznym” - konstatuje hierarcha.

„Cieszy mnie także zapowiedź szukania tego co nas łączy” - dodaje. „Dotąd był to największy brak naszej sceny politycznej, na której królowało partyjniactwo i poszukiwanie partykularnej korzyści. Teraz mamy pozytywne deklaracje z jednej jak i z drugiej strony. Oczekuję, że zostanie to zweryfikowane w codziennej postawie naszych polityków” – wyjaśnia metropolita.

Korzystając z okazji abp Muszyński przypomniał, że ostatnia rozmowa, jaką odbył z marszałkiem Komorowskim miała miejsce w marcu br. przy okazji organizowanej w Sejmie międzynarodowej konferencji nt. rodziny. „Mieliśmy okazję wymienić opinie nt. potrzeby polityki rodzinnej w Polsce – wspomina arcybiskup. - Mam nadzieję, że Pan Marszałek jako prezydent pójdzie w tym kierunku, gdyż dla Polski jest to jedna ze spraw fundamentalnych” – dodaje prymas-senior.

 

KAI

Polecamy