środa, 12 sierpnia 2020 r.

Szlak przetarty

Powstaje Nadwarciańska Droga św. Jakuba mająca być nitką dojściową do Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba prowadzącej z Gniezna do Santiago de Compostela. Czynny jest już pierwszy odcinek z Lądu nad Wartą do Miłosławia.

 

Pieszo-rowerowa Nadwarciańska Droga św. Jakuba ma liczyć blisko 100 km i łączyć miejsca związane z kultem św. Jakuba, jak również inne ciekawe obiekty kulturalne i przyrodnicze. Zaczyna się w Lądzie nad Wartą i prowadzi do Lubinia, mijając po drodze m.in. Pyzdry, Miłosław, Czeszewo, Dębno, Nowe Miasto nad Wartą, Gogolowe, Książ Wlkp., Błażejewo i Dolsk.

„Szlak ma służyć pielgrzymom, którzy w samotności lub niewielkich grupkach chcą przeżyć rekolekcje w drodze” – tłumaczy Jolanta Janczak z Miłosławia, która wraz z mężem Zbigniewem i przedstawicielami parafii w Błażejewie podjęła się stworzenia trasy. Jak dodaje, pomysł narodził się dwa lata temu, po odbytej pielgrzymce do Santiago de Compostela.

„Chcieliśmy przenieść tradycję pielgrzymowania Drogami św. Jakuba na lokalny grunt. W kwietniu tego roku w Błażejewie odbyło się spotkanie proboszczów, burmistrzów i przedstawicieli instytucji zainteresowanych planowaną trasą. Pomysł zaczął nabierać realnych kształtów i są już efekty w postaci pierwszego odcinka drogi z Lądu nad Wartą do Miłosławia” – dodaje Jolanta Janczak.

Inauguracyjne przejście wspomnianego pierwszego odcinka miało miejsce 16 i 17 lipca. Pierwszego dnia pielgrzymi przeszli z Lądu nad Wartą do Pyzdr, po drodze zatrzymując się w ciekawych miejscach i zwiedzając. Drugiego dnia trasa wiodła z Pyzdr do Miłosławia. Do pielgrzymów dołączył proboszcz miłosławskiej parafii ks. Krzysztof Redlak. Podobnie jak dzień wcześniej był czas na zwiedzanie i krótką modlitwę przy przydrożnych krzyżach i figurach. Wczesnym rankiem, tak jak robi się to na szlaku w Hiszpanii, trasę z Pyzdr do Miłosławia pokonał na rowerze Kazimierz Piechocki, który w grudniu skończy 90 lat.

„To dopiero początek. Mamy nadzieję, że dzieło uda się doprowadzić do końca i droga będzie służyć pielgrzymom już w przyszłym roku” – dodaje inicjatorka powstania szlaku.

Droga św. Jakuba, nazywana także po hiszpańsku Camino de Santiago jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Droga prowadzi różnymi trasami do katedry w Santiago de Compostela gdzie, według wierzeń pielgrzymów, złożono ciało św. Jakuba Większego Apostoła.

Nadwarciańska Droga św. Jakuba ma być szlakiem dojściowym do Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba prowadzącej z Gniezna do Głogowa i dalej przez Zgorzelec, Pragę, Bawarię, Szwajcarię i Francję do Santiago de Compostela. Pomysł jej stworzenia zyskał akceptację i wsparcie Stowarzyszenia Przyjaciół Dróg św. Jakuba w Polsce, do którego Jolanta i Zbigniew Janczakowie należą.

 

bgk KAI

Polecamy