piątek, 27 listopada 2020 r.

Strzelno: 40-godzinne nabożeństwo

Wierni z parafii Świętej Trójcy w Strzelnie przygotowywali się do rozpoczęcia Wielkiego Postu podczas 40-godzinnej adoracji Najświętszego Sakramentu. Praktyka ta, niegdyś bardzo rozpowszechniona dziś niemal w zaniku, ma w Strzelnie kilkudziesięcioletnią tradycję.


Czterdziestogodzinna adoracja zwana także nabożeństwem 40-godzinnym rozpoczęła się w niedzielę, 14 lutego. Podczas wszystkich Mszy św. wierni słuchali kazań o tematyce eucharystycznej, a później uczestniczyli w adoracji Najświętszego Sakramentu.

„Nie ma lepszego przygotowania duchowego parafii do wejścia w okres Wielkiego Postu, jak właśnie 40-godzinne nabożeństwo. To swoiste rekolekcje dla całej wspólnoty parafialnej. Szkoda, że w tak niewielu miejscach jest ono organizowane, tym bardziej, że przynosi naprawdę błogosławione owoce – mówi ks. kanonik Otton Szymków, proboszcz strzeleńskiej parafii

W adoracji uczestniczyły kolejno wszystkie grupy wiekowe, a także parafianie zaangażowani w działalność organizacji i stowarzyszeń kościelnych. Odprawiono także specjalną Mszę św. dla osób chorych i cierpiących. Wierni mieli również możliwość skorzystania z sakramentu pojednania.

„Byłem zbudowany widokiem dzieci i rodziców modlących się razem. Na tym szczególnie mi zależało, by rodzice przyszli z dziećmi i dali im przykład” – mówi ks. Szymków. Dodaje również, że wdzięczny jest także katechetom, którzy przyprowadzili na nabożeństwo swoich uczniów począwszy od tych najmłodszych, a na ostatnich klasach szkół średnich skończywszy.

Nabożeństwo zakończyło się we wtorek, 16 lutego wieczorną Mszą św. sprawowaną pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia. W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy przypominając słowa Jana Pawła II o tym, iż współczesnego człowieka zdaje się pochłaniać misterium zła, stwierdził, iż 40-godzinna adoracja jest sposobem i okazją do tego, aby się tego zła wyzbyć. Dodał również, że nabożeństwo ma wymiar przebłagania za grzechy, których dopuszcza się współczesny człowiek: rozbite rodziny, zabijanie nienarodzonych dzieci, prześladowanie krzyża.

 

bgk KAI

Polecamy