wtorek, 7 lipca 2020 r.

Bp Polak spotkał się z Polonią

Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Wojciech Polak z Gniezna gościł w dniach 7-19 maja w Niemczech, Francji i Anglii. W ramach wizyty wziął udział m.in. w Europejskiej Pielgrzymce Polaków do Lourdes oraz w obchodach 80-lecia pierwszego i najstarszego polskiego kościoła w Londynie.

Spotkanie z Polonią rozpoczęła wizyta w Niemczech, gdzie 8 maja bp Polak uczestniczył w dorocznej pielgrzymce Polaków do sanktuarium Matki Bożej Pocieszycielki Strapionych w Kevelaer – drugiego co do wielkości sanktuarium pielgrzymkowego za naszą zachodnią granicą. Spotkaniu przyświecało wezwanie „Bądźmy świadkami miłości”. W Niemczech bp Polak odwiedził także Essen, Duisburg i Aachen, gdzie udzielił sakramentu bierzmowania młodzieży.

Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej wziął również udział w 135. Europejskiej Pielgrzymce Polaków do Lourdes we Francji. Pielgrzymka odbyła się w dniach 12-16 maja pod hasłem „Znak Krzyża syntezą naszej wiary”. Bp Polak przewodniczył międzynarodowej Mszy św. w głównej świątyni sanktuarium – Bazylice Piusa X oraz wygłosił konferencję nawiązującą do hasła przewodniego peregrynacji. Spotkał się także z młodymi Polakami, którzy po raz drugi przyjechali do Lourdes na Europejskie Spotkanie Młodzieży Polskiej.

Ostatnim punktem spotkań bp. Polaka z Polonią była wizyta w Anglii. 16 maja gnieźnieński biskup pomocniczy wspólnie z abp. Szczepanem Wesołym z Rzymu oraz arcybiskupem Westminsteru Vincentem Gerardem Nicholsem prymasem Anglii odprawił Mszę św. z okazji 80-lecia kościoła Matki Bożej Częstochowskiej, najstarszej i do lat 50. ubiegłego wieku jedynej polskiej świątyni w Londynie. W czasie wizyty odbyło się także spotkanie komisji mieszanej biskupów polskich i angielskich. Ze strony polskiej wezmą w nim udział także bp Artur Miziński z Lublina oraz rektor Polskiej Misji Katolickiej w Anglii i Walii ks. prałat Stefan Wylężek.

bgk

Polecamy