środa, 18 września 2019 r.

Gniezno: trębacz wzywa na nabożeństwa majowe


Proboszcz i kustosz katedry gnieźnieńskiej ks. kan. Jan Kasprowicz znalazł niekonwencjonalny sposób, by zachęcić wiernych do udziału w nabożeństwach majowych. Od kilku lat wzywa na nie dźwięk trąbki rozlegający się każdego wieczoru z katedralnej wieży.


Minikoncert rozpoczyna się 15 minut przed nabożeństwem Fanfarą Jasnogórską, po której rozbrzmiewają inne znane pieśni maryjne. Trębacz, Marcin Makohoński przyznaje, że gra na trąbce na wysokości 60 metrów nie jest sprawą łatwą, zwłaszcza po pokonaniu 240 prowadzących na wieżę stopni. „To może trochę zmęczyć, ale jest też niezłym treningiem” – mówi z uśmiechem.

Nie ukrywa również, że budzi spore zainteresowanie przechodniów. Ludzie zatrzymują się, spoglądają do góry, niektórzy robią zdjęcia. Szczególnie zaciekawieni są turyści. „Zdarzyło się, że niektórzy wchodzili ze mną na wieżę i dzwonili do bliskich, by też posłuchali” – dodaje trębacz.

Marcin Makohoński wspina się na katedralną wieżę każdego dnia powszedniego. W weekendy robią to jego dwaj zmiennicy Karol Grochalski i Krzysztof Kajdan z Samorządowej Orkiestry Dętej Powiatu i Miasta Gniezna. Trębacze mają w repertuarze kilkanaście znanych pieśni maryjnych m.in: „Po górach dolinach” „Z dawna Polski Tyś królową”, „Zdrowaś Maryja”. Co wieczór z katedralnej wieży rozlega się także Apel Jasnogórski.

bgk KAI

Polecamy