czwartek, 2 lipca 2020 r.

Bartoszyce - dziękczynienie za beatyfikację ks. Jerzego


Pod przewodnictwem Prymasa Polski, abp Józefa Kowalczyka, sprawowana była 26 października w Bartoszycach Msza św. dziękczynna za beatyfikację ks. Jerzego Popiełuszki. To tu błogosławiony odbywał służbę wojskową w latach 1966-68.Eucharystię - pod przewodnictwem Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka - koncelebrowali: abp Wojciech Ziemba, metropolita warmiński oraz bp Jan Kopiec z Opola. Obecni byli kapłani, którzy w okresie swoich studiów seminaryjnych byli zmuszeni odbyć dwuletnią służbę wojskową.


Abp Kowalczyk mówił o przedziwnych drogach powołania do kapłaństwa, którego nie potrafią zniszczyć "przewrotni ludzie". Klerycy odbywający służbę wojskową, mimo starań dowódców, nie odchodzili od swojego powołania. Prymas Polski ubolewał też nad tym, że bł. ks. Jerzy, kapłan, którego orężem była modlitwa i Pismo Święte, został przez władze komunistyczne uznany za groźnego wroga. - To powinno wywołać refleksję jak wielkie pokłady zła drzemią w człowieku i jak bardzo trzeba nad sobą pracować, by nie okazały się one większe niż pokłady dobra - podkreślił abp Kowalczyk.

Datę dziękczynienia wybrano ze względu na to, że właśnie 26 października 1966 r. rozpoczęła się trudna droga weryfikacji wiary i miłości alumna Jerzego Popiełuszki w koszarach wojskowych.

Podczas liturgii poświęcony został ołtarz bł. ks. Jerzego Popiełuszki, a do kościoła wniesiono relikwie błogosławionego. Po Eucharystii jej uczestnicy przeszli do koszar. W drodze między ul. Wojska Polskiego i ul. Andersa poświęcono obelisk z tablicą ku pamięci ks. Popiełuszki. W koszarach zaś otwarto salę pamięci.

KAI

Polecamy