wtorek, 14 lipca 2020 r.

Prymas spotkał się z Akcją Katolicką


23 października, w Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie odbyło się posiedzenie Rady Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej. W spotkaniu uczestniczył także abp Józef Kowalczyk, prymas Polski.

 

Nawiązując do zadań i misji Akcji Katolickiej abp Kowalczyk zachęcał jej członków do większego zaangażowania się w działalność publiczną. Jak mówił, organizacja ta powinna być aktywnym podmiotem życia społecznego, politycznego i gospodarczego. Powinna również odważnie zabierać głos w debacie publicznej, zwłaszcza jeśli debata ta dotyczy Kościoła.

 

„Nie możemy się zniechęcać i tracić ducha. Akcja Katolicka, podobnie jak inne organizacje pozarządowe ma prawo głosu i jest zobowiązana ten głos zabierać” – mówił Prymas Polski.

 

Wskazał również na doświadczenia, jakie w tej materii ma Akcja Katolicka we Włoszech. Jak mówił, jest ona swego rodzaju kuźnią standardów, jakie powinny obowiązywać w życiu politycznym i społecznym.

 

Prymas nawiązał także do chlubnej przeszłości Akcji Katolickiej w Polsce dodając, że współczesna Akcja Katolicka jest spadkobierczynią i kontynuatorką tej prężnie działającej organizacji. „Jest także szansą na taką formację wiernych świeckich, dzięki której będą oni w pełni usposobieni do podjęcia współodpowiedzialności za Kościół”.

 

Podczas spotkania prezes Akcji Katolickiej Krystyna Wojtczak-Nowak przedstawiła sprawozdanie z działalności organizacji w archidiecezji gnieźnieńskiej. Prymas Polski wręczył także dekrety nowym prezesom Parafialnych Oddziałów Akcji Katolickiej. Otrzymali je:


  • Krzesisława Jaworska z parafii pw. NMP Wspomożycielki Wiernych w Szamocinie
  • Teresa Nowak z parafii pw. św. Ap. Piotra i Pawła w Zagórowie
  • Konrad Pawlak z parafii pw. Kazimierza Królewicza we Wrześni
  • Mieczysław Wysiński z parafii pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Nowej Wsi Wielkiej

Polecamy