czwartek, 2 lipca 2020 r.

Szkolne obchody X Dnia Papieskiego

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk spotkał się 19 października w uczniami Szkół Podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczących w międzyszkolnych obchodach X Dnia Papieskiego. Wspominając Jana Pawła II metropolita gnieźnieński przyznał, że w czasach wypaczania i ośmieszania pojęcia świętości Papież Polak miał odwagę być świętym i przywrócił temu słowu właściwą treść.

 

„Świętego kojarzono z człowiekiem nienowoczesnym, zacofanym, który idzie pod prąd współczesności. Ze świętoszkiem, który całe życie spędza w kościele, na klęczkach, z mniej lub bardziej poprawnie złożonymi rękoma. W ten sposób ośmieszano świętość. Jan Paweł II pokazał nam, czym faktycznie ona jest. Miał odwagę być świętym i w ten sposób przywrócił temu słowu właściwą treść” – mówił abp Kowalczyk.

 

Podkreślił również, że tym, co wyróżniało Jana Pawła II i jednocześnie przyciągało do niego rzecze ludzi było jego człowieczeństwo. Ono leżało u podstaw jego kapłańskiej, biskupiej i wreszcie papieskiej posługi. „On przede wszystkim starał się być człowiekiem. Człowiekiem w pełnym znaczeniu tego słowa. I tym swoim człowieczeństwem dzielił się z innymi” – dodał Prymas.

 

Metropolita gnieźnieński zwrócił także uwagę na znaczenie modlitwy w życiu Jana Pawła II. Jak wspominał, Papież Polak zwykł pisywać swoje homilie i przemówienia ołówkiem, najczęściej w języku polskim, a strony „numerował” kolejnymi wersami modlitw. „Widywaliśmy często na stronie pierwszej słowa Totus tuus, na drugiej ergo sum, na trzeciej et omnia mea, na czwartej Tua sunt… i tak dalej. To jego pisanie było jednocześnie modlitwą. W modlitwę zamieniał każdą swoją pracę” – dodał abp Kowalczyk.

 

Przyznał również, że nie czeka na ogłoszenie daty wyniesienia Jana Pawła II na ołtarza, bo w jego przekonaniu Papież Polak jest już święty.

 

Na koniec Prymas Polski przywołał fragment homilii Jana Pawła II wygłoszonej podczas kanonizacji królowej Jadwigi w 1993 r. Papież apelował wówczas: „Zastanawiajmy się nad polskim czynem. Rozważajmy, czy jest podejmowany roztropnie. Czy jest systematyczny, wytrwały? Czy jest odważny i wielkoduszny? Czy jednoczy, czy też dzieli ludzi? Czy nie uderza w kogoś nienawiścią albo pogardą? A może tego czynu miłości, polskiego, chrześcijańskiego czynu jest zbyt mało?”

 

„Po 17 latach słowa te są wciąż aktualne – stwierdził abp Kowalczyk. – Są wyrzutem sumienia dla tego wszystkiego co się w Polsce dzieje, zwłaszcza w sferze politycznej” – dodał. Podziękował również dzieciom i młodzieży za to, iż odpowiadają na apel Jana Pawła II pięknymi czynami miłości.

 

Międzyszkolne obchody X Dnia Papieskiego odbyły się w I Liceum Ogólnokształcącym w Gnieźnie. W spotkaniu prócz uczniów, nauczycieli, katechetów i rodziców uczestniczyli także prezydent Gniezna Jacek Kowalski oraz wicestarosta Powiatu Gnieźnieńskiego Dariusz Pilak, którzy wręczyli nagrody i wyróżniania laureatom papieskich konkursów. Zorganizowano je we wszystkich typach placówek, a także w Bibliotece Publicznej Miasta Gniezna. Uczniowie Szkół Podstawowych mieli okazję wykazać się w konkursie plastycznym, literackim i w konkursie wiedzy. Gimnazjaliści pisali wiersze i przemówienia oraz utrwalali miejscach związane z Janem Pawłem II na fotografii. Młodzież ze szkół ponadgimnazjalnych również uczestniczyła w konkursie literackim oraz w przeglądzie twórczości plastycznej, któremu przyświecało hasło „Odwaga świętości w codzienności”.

 

Uroczystość poprowadzili: Marzena Kubiak z wydziału Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz ks. Jacek Orlik – diecezjalny koordynator Fundacji Dzieło Nowego Tysiąclecia. Podczas obchodów zaśpiewał Chór I LO pod dyrekcją ks. Andrzeja Januchowskiego. Na scenie zaprezentował się również zespół „Strzecha” z Trzemeszna oraz dzieci z gnieźnieńskiej SP nr. 9. 


bgk KAI

 

Polecamy