wtorek, 14 lipca 2020 r.

Witkowo: "złoci" małżonkowie świętowali


Prymas Polski abp. Józef Kowalczyk spotkał się 25 października w Witkowie z małżeństwami obchodzącymi w tym roku 50. rocznicę ślubu. „Patrząc na wasze długie, trudne, ale jakże budujące życie dziękujemy Panu za dar Bożej miłości, który przyjęliście radosnym i ochotnym sercem” – mówił podczas Mszy św. sprawowanej w miejscowym kościele św. Mikołaja.


W homilii metropolita gnieźnieński podkreślił, iż małżonkowie świętujący Złote Gody potrafili zrozumieć, że wśród różnego rodzaju ludzkich języków istnieje język bliskości i miłości. Wynika to – jak tłumaczył – „z formuły przysięgi małżeńskiej rozpoczynającej się od słów: Ja … biorę ciebie. Owo „branie” zaś zawsze wiąże się z jakimś „dawaniem”.

„W dawaniu musi być miłość dobrowolna, miłość osobowa, miłość bezinteresowna. W prawdziwej miłości wola bezinteresownego obdarowania siebie sięga szczytu aż po dar własnego życia. Przypominają się tu słowa Jezusa Chrystusa: Nikt nie ma większej miłości od tej, gdy ktoś życie swoje oddaje za przyjaciół swoich” – mówił Prymas.

Stwierdził również, że małżonkowie nie tylko pozwolili się obradować, ale także troszczyli o to, aby ich miłość była przenikana miłością Boga, by rodzina kształtowała się w komunii miłości. „W każdej sytuacji życiowej dzieliliście się miłością, która daje moc do współżycia ludzi w pokoju i tworzeniu komunii osób” – dodał abp Kowalczyk.

Życzył również jubilatom, by ich miłość, która nigdy się nie kończy, stale wzrastała i była dla nich umocnieniem. „Zaufaliście miłości i ona doprowadziła was do dnia dzisiejszego jubileuszu. Ufajcie nadal, a ona prowadzić was będzie do końca waszych dni” – dodał Prymas.

W Mszy św. uczestniczyło 27 „złotych” par małżeńskich z miasta i gminy Witkowo. Pod koniec Mszy św. Prymas Polski udzielił każdej z nich swojego błogosławieństwa. W uroczystości uczestniczyli także najbliżsi i przyjaciele jubilatów oraz przedstawiciele lokalnych władz z burmistrzem i przewodniczącym Rady Miasta na czele. Po Eucharystii wszyscy przeszli do sali miejscowej OSP, gdzie odbyła się świecka część uroczystości.

bgk KAI
 
Homilia Prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka TUTAJ

Polecamy