czwartek, 2 lipca 2020 r.

Zmarł ks. Stanisław Grzechowiak

W nocy z 14 na 15 października zmarł ks. kan. dr Stanisław Grzechowiak, wieloletni wykładowca teologii fundamentalnej w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie, autor blisko 40 publikacji z zakresu teologii fundamentalnej i eklezjologii.


Śp. ks. Stanisław Grzechowiak urodził się 6 listopada 1933 r. w Panigrodzu. Święcenia kapłańskie przyjął w 1957 r. z rąk bp. Lucjana Bernackiego i został skierowany do pracy duszpasterskiej w parafii św. Jakuba w Mogilnie. Następnie, w 1960 r. rozpoczął studia specjalistyczne  z zakresu teologii fundamentalnej na KUL.

 

W latach 1963-1990 pracował z przerwami w wydziale duszpasterskim Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. W 1970 roku został mianowany wicerektorem Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie, którą to funkcję sprawował do 1985 r. W latach 1975-1994 był członkiem Komisji Episkopatu Polski ds. Nauki Katolickiej. Współpracował także z Komisją Episkopatu ds. Duszpasterstwa Ogólnego. Przygotowywał m.in. roczne programy duszpasterskie. W 1982 r. został mianowany kanonikiem gremialnym Kapituły Prymasowskiej.

 

W seminarium gnieźnieńskim śp. ks. Grzechowiak wykładał teologię fundamentalną, eklezjologię, propedeutykę teologii i filozofię religii oraz prowadził proseminarium pracy naukowej. Jest autorem licznych artykułów popularnonaukowych oraz książek m.in.: Ruch arcybiskupa Lefebvre’a. Ku rozłamowi w Kościele posoborowym”, „Kościele kim jesteś”, „Wprowadzenie do pisania prac magisterskich z nauk teologicznych”, „Tematy z religiologii”, „Wyjdź inny”.

 

Śp. ks. Stanisław Grzechowiak spocznie na cmentarzu św. Piotra w Gnieźnie. Msza św. z wprowadzeniem ciała zmarłego do katedry zostanie odprawiona w katedrze gnieźnieńskiej 18 października o godz. 16.00. 19 października o godz. 11.00 będzie sprawowana będzie Msza św. pogrzebowa pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia.

Polecamy