czwartek, 27 lutego 2020 r.

Dożynki parafialne w GolinieŚcięte łany zbóż, zebrane owoce czy inne plony ziemi przypominają o nieuchronnie zbliżającej się jesieni. Te i inne dary otrzymujemy ze szczodrobliwości Boga, za które warto podziękować. Temu właśnie służą dożynki. Stanowią one nie tylko ogólne podsumowanie pracy i tego, co zostało zebrane, są przede wszystkim wielkim „Te Deum” dla Stwórcy.

 

Tegoroczna uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny miała w parafii pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Golinie wyjątkowy charakter, bowiem 15 sierpnia w świątyni parafialnej odbyło się nabożeństwo dziękczynne za zbiory.

Południową Mszę św. rozpoczęła procesja z darami. Gospodarze z terenu parafii przynieśli m.in.: wieniec dożynkowy, dorodny chleb, ciasta i owoce. Następnie rozpoczęła się dziękczynna Eucharystia, której przewodniczył proboszcz  ks. prałat Marian Górski. Wzięli w niej udział: parafianie, burmistrz Goliny Tadeusz Nowicki, radni, sołtysi, uprawiający rolę. W homilii zwrócił uwagę, by „nie wstydzić się czynić dobra”. Podczas komunii świętej odśpiewano uroczysty hymn „Ciebie Boga wysławiamy…”, będący wyrazem wdzięczności Najwyższemu za tegoroczne zbiory i trud pracy gospodarzy. Pod koniec nabożeństwa ks. proboszcz poświęcił przyniesione dary ziemi. Po Mszy św. na schodach prowadzących do kościoła przyszedł czas na degustacje: pysznych ciast drożdżowych, sernika, pączków, faworków, rogalików, chleba oraz słodkich owoców.

 

Przemysław Ciesielski

 


Polecamy