czwartek, 27 lutego 2020 r.

Pielgrzymi coraz bliżej Jasnej Góry

Niewiele godzin dzieli pielgrzymów z archidiecezji gnieźnieńskiej od wejścia na Jasną Górę. Tradycyjnie pierwsze do Częstochowy dotrą grupy „promieniste”. Po nich u celu staną grupy „kolorowe”. Pątników witał będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk oraz bp Bogdan Wojtuś. 

Pielgrzymi są w drodze już siódmy dzień. Wyruszyli 29 lipca, po Mszy św. sprawowanej wczesnym rankiem w katedrze gnieźnieńskiej. Eucharystii przewodniczył abp Józef Kowalczyk. W homilii, nawiązując do hasła tegorocznej pielgrzymki „Kościół w drodze świadkiem Miłości”, przypomniał pielgrzymom co owo bycie świadkiem znaczy.

„Świadek ma wiedzę na temat faktów i ma doświadczenie. Widział i słyszał o danych wydarzeniach i o nich zaświadcza. Świadczyć można jednak nie tylko słowami, ale również postawą i czynem. My mamy być świadkami miłości, naszą miłość ludzie mają rozpoznawać po naszych czynach” – podkreślił prymas Polski.

Tłumaczył również, że w praktyce oznacza to, iż „nasza postawa w każdym wymiarze życia, każdego dnia, w każdych okolicznościach powinna być postawą miłości. "Wówczas ci, którzy będą na nas patrzeć, zobaczą, że jest w nas więcej niż tylko to, co ludzkie” – mówił kaznodzieja.

Prymas Polski spotkał się z pielgrzymami również w drodze. Ponownie będzie ich witał 5 sierpnia, kiedy na Jasną Górę dotrą grupy „promieniste”. Dzień później, 6 sierpnia, w czasie wejścia grup „kolorowych” w Częstochowie na pielgrzymów czekał będzie bp Bogdan Wojtuś. Abp Józef Kowalczyk nie będzie obecny ze względu na udział w inauguracji prezydentury Bronisława Komorowskiego.

W Pieszej Pielgrzymce Archidiecezji Gnieźnieńskiej na Jasną Górę bierze udział 12 grup „kolorowych” i 12 grup „promienistych”. Wspólnie z nimi wędruje grupa akademicka oraz 3 grupy z diecezji bydgoskiej. Grupy kolorowe idą jedną trasą i każdego dnia spotykają się na Mszy św. i postojach. Grupy promieniste wędrują z tym samym hasłem i programem, jednak własnymi trasami, niosąc z sobą części krzyża, który przed wejściem na Jasną Górę zostanie złożony w całość. 6 sierpnia wszystkie grupy wezmą udział w uroczystej Eucharystii kończącej pielgrzymkę.

Przebieg pielgrzymki śledzić można na stronie www.ppag.pl Oprócz newsów z drogi znaleźć tam można także pielgrzymkowy hymn, czytania na kolejne dni oraz listę patronujących im świętych i błogosławionych. Umieszczono ponadto informacje o grupach, galerię zdjęć oraz archiwum mieszczące poprzednie pielgrzymki. Na stronie znajdują się także zakładki umożliwiające przesyłanie pozdrowień i intencji.

Zorganizowane pielgrzymowanie na Jasną Górę ma w archidiecezji gnieźnieńskiej długoletnią tradycję. Zapoczątkowane zostało w okresie międzywojennym przez proboszcza gnieźnieńskiej parafii św. Wawrzyńca, ks. Jan Chilomera, który zebrał grupę ok. 300 osób i wyruszył z nimi do Częstochowy. Rozwój tego dzieła przerwał wybuch II wojny światowej, a po jej zakończeniu wznowienie utrudniała komunistyczna władza.

Na pątniczy szlak pielgrzymi z archidiecezji gnieźnieńskiej wyruszyli ponownie pół wieku temu dzięki ks. Dzierzgowskiemu, ówczesnemu wikariuszowi parafii katedralnej. Z roku na rok pątników było coraz więcej. Ponieważ pielgrzymka stanowiła w ocenie ówczesnych władz ,,nielegalne zgromadzenie” pielgrzymowano w kilkuosobowych grupach, różnymi trasami, by w określony dzień spotkać się na Jasnej Górze. Tak narodziła się w archidiecezji gnieźnieńskiej pielgrzymka promienista.

Pielgrzymkę zalegalizowano w czasie stanu wojennego. Dwa lata później, 1 sierpnia 1983 roku, do Częstochowy wyruszyła po raz pierwszy Piesza Pielgrzymka Archidiecezji Gnieźnieńskiej, która szła wspólną trasą i ze wspólnym hasłem.

bgk KAI

Polecamy