niedziela, 23 lutego 2020 r.

Polska Akademia Gitary w katedrzeMistrzowskim wykonaniem czterech koncertów Joaquina Rodrigo rozpoczęła się 13 sierpnia w katedrze gnieźnieńskiej trzecia edycja Festiwalu Polska Akademia Gitary. Wydarzenie miało rangę premiery, po raz pierwszy bowiem wspomniane koncerty wykonano w jeden wieczór w jednym miejscu.


Licznie zebranej publiczności zaprezentowali się wirtuozi gitary z Francji, Hiszpanii, Grecji i Polski. Solistom towarzyszyła Orkiestra Kameralna Aukso pod dyrekcją Marka Mosia. Koncert otworzył Francuz Gabriel Bianco, który wykonał „Fantasia para Un Gentilhombre” na gitarę i orkiestrę. Po nim wystąpił urodzony w Gnieźnie Łukasz Kuropaczewski, który zaliczany jest do grona najlepszych gitarzystów klasycznych na świecie.

W dalszej części koncertu publiczność miała okazję wysłuchać „Concierto Madrigal” na dwie gitary i orkiestrę w wykonaniu hiszpańsko-greckiego małżeństwa występującego jako „Duo Melis”. Na zakończenie, w „Concierto Andaluz” na cztery gitary i orkiestrę, wystąpili wszyscy czterej soliści.

Koncert przyciągnął do katedry nie tylko mieszkańców Gniezna. Specjalnie na tę okazję do miasta św. Wojciecha przyjechali miłośnicy gitary m.in. z Poznania, Bydgoszczy i Kołobrzegu. Wśród publiczności był także prymas Polski abp Józef Kowalczyk, który po podziękował artystom.

„Gdyby mury tej świątyni mogły mówić, słyszelibyśmy echa wspaniałej muzyki, która przez wieki tutaj rozbrzmiewała. Dopisaliście dzisiaj kolejny, wspaniały rozdział do wyjątkowej historii tego miejsca. Niech muzyka nas jednoczy, skoro tak często dzielą nas słowa” – powiedział abp Kowalczyk.

Zainaugurowany w Gnieźnie III Festiwal Polska Akademia Gitary był pierwszym na trasie wirtuozów gitary. Koncertować będą także w Poznaniu, Jarocinie, Słupcy, Puszczykowie, Pniewach, Turku i Kępnie. W sumie zaplanowany 33 koncerty, w których zaprezentuje się 120 adeptów i mistrzów sztuki gitarowej m.in. z Tunezji, Brazylii, Meksyku, Izraela, Stanów Zjednoczonych i Europy, w tym także z Polski.

Polska Akademia Gitary jest międzynarodowym przedsięwzięciem kulturalnym i edukacyjnym kontynuującym znany letni mistrzowski kurs gitary klasycznej w Szczawnie Zdroju (17 edycji) i w Żerkowie (w roku 2008). Jest również nową propozycją festiwalową obejmującą cały region, która ma zbudować w tym miejscu Europy środowisko dla popularyzacji najlepszej sztuki gitarowej.

bgk KAI

Polecamy