czwartek, 28 maja 2020 r.

30-lecie parafii pw. bł. Bogumiła


Wspólnota parafialna pw. bł. Bogumiła na gnieźnieńskim osiedlu Tysiąclecia przeżywała 15 września 30. rocznicę istnienia. Mszy św. dziękczynnej sprawowanej w kościele parafialnym przewodniczył bp Bogdan Wojtuś.

 

 

 

 

W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy przyznał, że należy do pokolenia, które pamięta inne osiedle Tysiąclecia, pamięta pola i rosnące na nich zboże i buraki. Na tych polach z czasem stopniowo zaczęły wyrastać bloki mieszkalne, a wraz z nimi zrodziła się potrzeba powołania do życia nowej wspólnoty parafialnej.

 

 

 

„Stało się to trzydzieści lat temu, w święto Matki Bożej Bolesnej. Był 1980 rok. Po ludzku patrząc powstanie nowej parafii wydawało się niemożliwe. Ale ten, który wszystko postawił na Maryję, Prymas Tysiąclecia kard. Stefan Wyszyński powiedział, że Kościół zawsze musi być z ludźmi. Powstaje osiedle trzeba zatem wybudować kościół. Przyznaję, że ogarnęły mnie wówczas wątpliwości, czy się uda. Udało się i dziś widzę w tym przejaw Bożej Opatrzności” – mówił bp Bogdan Wojtuś.

 

 

 

Podziękował również proboszczowi parafii, ks. kan. Stanisławowi Pietrzakowi za trud budowy wspólnoty i świątyni parafialnej oraz parafianom za ich troskę i zaangażowanie.

 

 

 

„Podjęliście wielkie dzieło. Wiele ono kosztowało wysiłku. Dziś po trzydziestu latach stoję w tym miejscu jako celebrans i zamiast pól wiedzę kościół, widzę świątynię upiększoną i kościół żywy” – dodał bp Wojtuś.

 

 

 

Po Eucharystii gnieźnieński biskup pomocniczy poświęcił tablice pamiątkowe w odnowionej kruchcie kościoła.

 

 

 

Historia parafii pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie sięga 1979 roku. To właśnie wówczas papież Jan Paweł II poświęcił kamień węgielny pod budowę nowej świątyni. W tym samym roku, dekretem z dnia 15 grudnia ówczesny arcybiskup gnieźnieński i warszawski kard. Stefan Wyszyński erygował kanonicznie Ośrodek Parafialny pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie. Wikariuszem – adiutorem z siedzibą przy ośrodku mianowany został ks. Stanisław Pietrzak – obecny budowniczy kościoła i do dziś proboszcz parafii. Wkrótce na placu budowy stanął barak i szopa na materiały budowlane.

 

 

 

Kilka miesiącu później zaczęto wznosić kaplicę. Jej poświęcenia dokonał w lipcu 1980 roku bp Jan Michalski. Sufragan gnieźnieński poświęcił także plac pod budowę kościoła oraz krzyż, pod którym odprawił Mszę św. Miesiąc później gotowa była część mieszkalno-administracyjna i dwie salki katechetyczne.

 

 

 

15 września 1980 roku, w uroczystości Matki Bożej Bolesnej, Prymas Tysiąclecia erygował kanonicznie parafię przy kościele pw. bł. Bogumiła w Gnieźnie. Budowano go w latach 1981 – 1989. Uroczysta konsekracja świątyni miała miejsce 10 czerwca 1989 roku.

 

 

 

bgk

Polecamy