poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Miłosławskie Święto Rodziny


Piknik rodzinny, nabożeństwo maryjne oraz wspólna modlitwa przy relikwiach św. Jakuba Apostoła były głównymi punktami parafialnego Święta Rodziny, które w dniach 25-26 września odbyło się w Miłosławiu.


Święto Rodziny zorganizowano w Miłosławiu po raz drugi. Wspólna modlitwa i zabawa trzech pokoleń była okazją do zintegrowania wspólnoty parafialnej i przede wszystkim promowania wartości rodzinnych.

„Wciąż żyjemy w przekonaniu, że rodzina ma się dobrze i niezależnie od trudności jakoś sobie poradzi. Tymczasem prawda wygląda tak, że rodzina już w tej chwili potrzebuje wsparcia, a nawet swego rodzaju promocji. Miłosławskie Święto Rodziny to odpowiedź na tę potrzebę realizowana w wymiarze naszej parafii” – tłumaczy ks. Krzysztof Redlak, proboszcz miłosławskiej parafii, który wspólnie z miejscowym oddziałem Akcji Katolickiej jest organizatorem przedsięwzięcia.

Zdaniem ks. Redlaka najwyższy czas dostrzec, że kryzys polskiej rodziny narasta i że nie ma na niego adekwatnej odpowiedzi ani ze strony państwa, ani powołanych do tego instytucji. Problemu nie dostrzegają często także same rodziny.

„Aby rodzina mogła spełnić zadania, do jakich została powołana przez Boga, ale także, by była silna w przeciwstawianiu się złu, które potrafi czynić w niej ogromne spustoszenie, musi być dziś bardzo mocno wspierana przez Kościół i wielorakie formy duszpasterstwa. Nakazem chwili jest zatem z jednej strony promowanie wartości rodzinnych, z drugiej dostrzeganie problemów pojawiających się przed rodzinami, zwłaszcza młodymi oraz wspólne poszukiwanie możliwych rozwiązań” – tłumaczy ks. Redlak.

Miłosławskie Święto Rodziny rozpoczęło się w sobotnie popołudnie festynem rodzinnym Wesoła Wioseczka, który poprowadzili artyści, muzycy i pedagodzy z poznańskiej „Filharmonii Pomysłów”. Wieczorem w kościele parafialnym odbyło się uroczyste nabożeństwo maryjne, które poprowadziły siostry ze Wspólnoty Sióstr Uczennic Krzyża z Czmońca k. Kórnika. Wspólnota ta prowadzi m.in. duszpasterstwo rodzin i pomaga małżeństwom przeżywającym kryzysy.

W niedzielę do Miłosławia dotarły relikwie św. Jakuba Apostoła – patrona miejscowej parafii. Relikwie przywiózł ks. kan. Zenon Myszk, kustosz Sanktuarium Świętego Jakuba Apostoła w Łebie, który podczas wszystkich Mszy św. głosił Słowo Boże. Małżonkowie wysłuchali również konferencji wygłoszonej przez Wandę Napieralską z Archidiecezjalnego Ośrodka Poradnictwa Rodzinnego w Poznaniu, a podczas wieczornej Mszy św. odnowili swoje przyrzeczenia małżeńskie. Eucharystii przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, który udzielił każdej parze małżeńskiej błogosławieństwa.

Miłosławskie Dni Rodziny należą do coraz częściej podejmowanych w parafiach archidiecezji gnieźnieńskiej inicjatyw mających wspierać i promować rodzinę. Organizatorzy zapewniają, że przedsięwzięcie będzie kontynuowane.

bgk KAI

Polecamy