niedziela, 31 maja 2020 r.

Młodzi z Miłosławia na szlaku św. Jakuba


25-osobowa grupa młodzieży z parafii św. Jakuba Apostoła w Miłosławiu pielgrzymowała 11 września z Pyzdr do Miłosławia - pierwszym czynnym odcinkiem powstającej Nadwarciańskiej Drogi św. Jakuba. Okazją do peregrynacji był trwający Rok św. Jakuba oraz zbliżające się wspomnienie św. Stanisława Kostki – patrona młodzieży.


„Pomysł wyszedł od samej młodzieży. Chcieli w ten sposób włączyć się w obchody Roku św. Jakuba i jednocześnie zainaugurować obchody święta młodzieży, które już za tydzień przeżywać będziemy w wymiarze diecezjalnym” – wyjaśnia ks. Krzysztof Brzykcy, wikariusz w miłosławskiej parafii św. Jakuba, który pielgrzymował wspólnie z młodymi.

Wędrówkę rozpoczęła Msza św. w klasztorze w Pyzdrach. Po Eucharystii pątnicy ruszyli na 20 – kilometrowy szlak, który wiedzie polnymi drogami i krótkimi odcinkami szos przez wioski Tarnowa, Spławie, Nowa Wieś Podgórna, Chlebowo, Mikuszewo, Chrustowo, Rudki i Granulka. Większość młodych ma doświadczenie w pieszych wędrówkach, co roku bowiem uczestniczy w pielgrzymce do Częstochowy.

„Mam nadzieję, że to nasze dzisiejsze wędrowania zachęci ich do poszukania informacji na temat pielgrzymowania Drogami św. Jakuba, a kto wie, może także zainspiruje niektórych do wyruszenia w przyszłości do Santiago de Compostela” – mówi ks. Krzysztof.

Młodzi dotarli do Miłosławia późnym popołudniem. Po drodze zatrzymywali się na krótką modlitwę przy przydrożnych krzyżach i figurach. U celu czekało na nich ognisko i gorąca herbata.

Pieszo-rowerowa Nadwarciańska Droga św. Jakuba ma liczyć blisko 100 km i łączyć miejsca związane z kultem św. Jakuba, jak również inne ciekawe obiekty kulturalne i przyrodnicze. Zaczyna się w Lądzie nad Wartą i prowadzi do Lubinia, mijając po drodze m.in. Pyzdry, Miłosław, Czeszewo, Dębno, Nowe Miasto nad Wartą, Książ Wlkp., Błażejewo i Dolsk.

Otwarty w lipcu tego roku pierwszy odcinek Drogi wiedzie z Lądu nad Wartą do Miłosławia mijając po drodze Pyzdry. Na szlaku jest wiele ciekawych obiektów i miejsc, które warto zobaczyć.

bgk KAI

Polecamy