niedziela, 31 maja 2020 r.

Żnin: Małżeństwo jest święte i nierozerwalne


W dniach 17-19 września w Żninie odbyły się V Spotkania Małżeństw. Gościem specjalnym spotkania, któremu przyświecało pytanie "Dlaczego małżeństwo jest nierozerwalne i święte"
była dr Wanda Półtawska lekarka, działaczka katolicka i wieloletnia przyjaciółka Jana Pawła II.

W spotkaniu uczestniczyły małżeństwa ze Żnina i archidiecezji gnieźnieńskiej. Zaproszenie otrzymali także małżonkowie, którzy w ubiegłym roku ufundowali obrączki na relikwiarz św. Gianny Beretta Molla. Podczas spotkania otrzymali specjalne certyfikaty potwierdzające wsparcie dzieła i pokazujące, w którym miejscu relikwiarza ich obrączka została umieszczona.

„Żnińskie Spotkania Małżeństw to inicjatywa mająca wspierać i promować małżeństwa sakramentalne. Chcemy pokazać, że takich małżeństw jest wiele, że wbrew temu, co słyszy się w mediach, są silne i szczęśliwie. Chcemy im także podziękować, za to, że trwają wierni przysiędze małżeńskiej” – powiedziai ks. Stanisław Talaczyński, proboszcz żnińskiej parafii NMP Królowej Polski, w której spotkania są organizowane.

Tegoroczną edycję, podobnie jak rok temu, rozpoczęła Msza św. sprawowana 17 września wieczorem o umocnienie małżeństw i rodzin przez wstawiennictwo św. Gianny Beretta Molla. Dzień później, 18 września, w Żnińskim Domu Kultury odbyło się spotkanie z dr Wandą Półtawską, która wygłosiła prelekcję nt. świętości małżeństwa w nauce Jana Pawła II. Następnie fundatorom relikwiarza św. Gianny wręczono pamiątkowe certyfikaty. Odbył się także koncert Piotra Pawlickiego i Bydgoskiego Chóru Gospel. W sobotni wieczór małżeństwa uczestniczyły w Mszy św., podczas której odnowiły swoje przyrzeczenia małżeńskie. Eucharystii przewodniczył bp Bogdan Wojtuś, który wręczył członkom powstałego w ubiegłym roku Stowarzyszenia Małżeństw „Gianna” legitymacje i znaczki członkowskie. Spotkania Małżeństw zakończyły się niedzielną Mszą św.

Parafia pw. NMP Królowej Polski jest jedną z kilku w Polsce, która posiada relikwie św. Gianny Beretty Molli. Otrzymała je w czerwcu 2004 r. Niedługo później zaczęto organizować żnińskie Spotkania Małżeństw. Od tego czasu przedsięwzięcie bardzo się rozwinęło i z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem.

Święta Gianna Beretta Molla urodziła się 4 grudnia 1922 roku. Po ukończeniu studiów medycznych obroniła doktorat ze specjalizacją w chirurgii. W 1953 roku uzyskała dodatkowo specjalizację z pediatrii na Uniwersytecie w Mediolanie. W swojej zawodowej pracy szczególną opieką otaczała matki, dzieci, starszych i biednych. W 1955 r. zawarła związek małżeński z inżynierem Pietro Mollą w Magenta. Rok później urodziła pierwsze dziecko - Pierluigiego, w 1957 r. - Mariolinę, a w 1959 r. - Laurę. W drugim miesiącu czwartej ciąży, we wrześniu 1961 r. dowiedziała się, że jest poważnie chora, a życie może jej uratować tylko operacja. Interwencja chirurgiczna zagrażała jednak życiu jej dziecka. Gianna odrzuciła możliwość operacji, decydując się na ratowanie dziecka kosztem własnego życia. Kilka dni przed porodem powiedziała mężowi i lekarzom: "Jeśli musi być podjęta decyzja między życiem moim i dziecka, nie miejcie wątpliwości. Zobowiązuję was do wyboru życia dziecka. Ocalcie je". Rankiem 21 kwietnia 1962 r. Gianna urodziła Giannę Emanuelę. Komplikacje rozpoczęły się krótko po porodzie. Zmarła 28 kwietnia 1962 r., powtarzając modlitwę: "Jezu, kocham Cię. Jezu, kocham Cię". Miała wtedy 39 lat.

bgk
Fot. Rajmund Karolak

Polecamy