niedziela, 7 czerwca 2020 r.

Archidiecezjalny Konkurs Biblijny – finał w Gnieźnie

W Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie odbył się 16 grudnia etap diecezjalny V Archidiecezjalnego Konkursu Biblijnego dla młodzieży gimnazjalnej. Najwyższe noty zdobyli uczniowie z Bielic, Inowrocławia i Słupcy.

 

Finałowy etap składał się z dwóch części. W pierwszej uczniowie wypełniali test składający się z 20 pytań. By udzielić na nie poprawnych odpowiedzi musieli wykazać się znajomością zagadnień z zakresu mariologii biblijnej, a także fragmentów dzieł i nauczania kard. Stefana Wyszyńskiego – żarliwego czciciela Matki Najświętszej. Po sprawdzeniu prac, komisja konkursowa wyłoniła pięć najlepszych, których autorzy zmierzyli się w części ustnej. Ostatecznie:

 

I miejsce zajęła Irena Borucka z Gimnazjum w Bielicach, która przygotowywała się pod kierunkiem katechetki Hanki Kryszak

 

II miejsce wywalczyła Paulina Pruss z Gimnazjum Katolickiego w Inowrocławiu przygotowująca się pod kierunkiem ks. Waldemara Myki

 

III miejsce zajął Kamil Świątek z Gimnazjum w Słupcy, którego do konkursu przygotowywała katechetka Maria Wyszyńska

 

Jak przyznał ks. Paweł Podeszwa, moderator diecezjalny Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II poziom konkursu był bardzo wysoki. – To nie był łatwy materiał do opanowania, tym bardziej gratuluję wszystkim finalistom – powiedział.

 

W konkursie wzięli udział uczniowie Gimnazjów ze: Żnina, Rogoźna, Janowca Wlkp., Rogowa, Kleczewa, Gąsawy, Orzechowa, a także Gniezna (Gimnazjum nr. 3) i Inowrocławia (Katolickie Gimnazjum im. bł. ks. Władysława Demskiego oraz Gimnazjum nr 3). Trójka laureatów otrzymała nagrody rzeczowe i książki. Nagrodzono także katechetów. Wszyscy uczestnicy finału, a także ich opiekunowie otrzymali upominki.

 

Pierwszy etap V Archidiecezjalnego Konkursy Biblijnego odbył się 12 października w 46 szkołach na terenie całej archidiecezji gnieźnieńskiej. Zwycięzcy przeszli do etapu rejonowego, który wyłonił 15 uczestników gnieźnieńskiego finału. Organizatorami konkursu byli: Wydział Katechizacji Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz Dzieło Biblijne im. Jana Pawła II w Archidiecezji Gnieźnieńskiej.

Polecamy