poniedziałek, 25 maja 2020 r.

Harcerze przekazali Prymasowi Betlejemskie Światło Pokoju

Do Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich i gnieźnieńskiej Kurii dotarło 12 grudnia Betlejemskie Światło Pokoju. Płomień przynieśli i przekazali abp. Józefowi Kowalczykowi gnieźnieńscy harcerze.

Spotkanie z harcerzami rozpoczęła modlitwa Anioł Pański, którą Prymas Polski każdego dnia odmawia w południe z pracownikami Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Po niej nastąpiło uroczyste przekazanie Betlejemskiego Światła Pokoju, które wręczyli prymasowi gnieźnieńscy harcerze pod przewodnictwem komendanta Chorągwi Wielkopolskiej harcmistrza Jarosława Rury.

 „Oto żywy płomień Betlejemskiego Światła Pokoju zapalony przez skautów austriackich w Grocie Narodzenia Pańskiego w Betlejem i przekazany z rąk do rąk przez skautów z całej Europy jako symbol pokoju. Jego tegoroczne przesłanie brzmi: światło, które prowadzi. Oby jego blask i ciepło zaprowadziło wszystkich do domów, przywołując rodzinną atmosferę i radosne wspomnienia” – mówił komendant Chorągwi Wielkopolskiej. Złożył również Prymasowi świąteczne i noworoczne życzenia.

 Dziękując abp Kowalczyk podkreślił, że Betlejemskie Światło Pokoju, które harcerze każdego roku przekazują ludziom z taką ofiarnością spełnia podwójną rolę – rozgrzewa serca i oświetla drogę w ciemnościach.

 „Ono rozgrzewa nasze serca, abyśmy w naszym codziennym życiu byli jeszcze gorliwszymi świadkami Jezusa Chrystusa, abyśmy byli nimi wobec wszystkich, których spotkamy na naszej drodze” – mówił Prymas Polski.

 Złożył także harcerzom i wszystkim obecnym życzenia z okazji zbliżających się świąt Bożego Narodzenia. „Życzę, aby Chrystus, który narodził się w żłobie, narodził się także w naszych sercach” – mówił na koniec Prymas.

 Betlejemskie Światło Pokoju trafiło do Polski 11 grudnia. Płomień przekazali polskim harcerzom skauci ze Słowacji. Uroczystość odbyła się w Sanktuarium Matki Bożej na Krzeptówkach w Zakopanem, skąd światło zostało rozesłane po całym kraju. Gnieźnieńscy harcerze zaniosą je tradycyjnie do urzędów, szpitali i kościołów.

bgk KAI

Polecamy