piątek, 5 czerwca 2020 r.

Najnowszy „Przewodnik Katolicki” z dodatkiem o stanie wojennym

Do najnowszego numeru „Przewodnika Katolickiego” dołączony jest specjalny dodatek o stanie wojennym przygotowany wspólnie z Instytutem Pamięci Narodowej. Na 32 stronach przeczytać można m.in. o genezie i przyczynach wprowadzenia stanu wojennego, oporze społeczeństwa i morderstwie bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

 

Jak piszą w słowie wstępnym redaktor naczelny tygodnika ks. Dariusz Madejczyk i dyrektor poznańskiego oddziału IPN dr Rafał Reczek, dodatek nie jest opracowaniem naukowym. Ma pokazać stan wojenny takim, jakim jest on przez wielu pamiętany i uzupełnić wiedzę czytelników na temat wydarzeń z grudnia 1981 roku i późniejszych.

 

Dodatek otwiera rozmowa wicenaczelnej „Przewodnika Katolickiego” Joanny Hajdasz z prof. dr hab. Andrzejem Paczkowskim, przewodniczącym Rady IPN. Dziennikarka pyta m.in. o faktyczną liczbę ofiar stanu wojennego, jego skutki i nieznane jeszcze fakty.

 

Prof. Antoni Dudek przeprowadza z kolei intelektualny eksperyment polegający – jak sam pisze – na zestawieniu kilku najważniejszych czynników, za sprawą których z jednej strony stan wojenny nie musiał się wydarzyć, a z drugiej jednak musiał nastąpić.

 

W dodatku znajduje się także interesujący tekst prof. Jana Żaryna nt. zabójstwa i pogrzebu ks. Jerzego Popiełuszki oraz społecznego oporu  w latach 1981-83 autorstwa prof. UAM dr hab. Krzysztofa Brzechczyna.

 

Sporą część dodatku zajmują wspomnienia osób represjonowanych i internowanych. Czytelnicy znajdą w nim także przejrzyste kalendarium obejmujące lata 1981-1989. Dodatek jest bezpłatny i dołączony do każdego egzemplarza „Przewodnika Katolickiego”.

Polecamy