czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Prymas Polski: radość Bożego Narodzenia to radość całego rodzaju ludzkiego

„Radość i światło Bożego Narodzenia są przeznaczone dla wszystkich ludzkich serc. Jest to radość całego rodzaju ludzkiego i radość nadludzka” – mówił prymas Polski abp Józef Kowalczyk podczas uroczystej Pasterki sprawowanej w kościele bł. Michała Kozala w Wągrowcu.

W homilii metropolita gnieźnieński podkreślił, że w Noc Bożego Narodzenia ludzkość, a także każdy człowiek z osobna otrzymał największy Dar „Bóg sam stał się Darem nie tylko przez słowo, które dociera do człowieka, ale i przez Słowo, które stało się Ciałem i zamieszkało między nami”.

 „Opis genealogiczny Jezusa Chrystusa narodzonego w Betlejem podkreśla jeszcze bardziej realizm Wcielenia. Narodzony w Betlejem Chrystus staje się Człowiekiem; odwieczne Słowo Boże weszło pełnoprawnie w rodzinę ludzką, zakorzeniając się w konkretnej rodzinie ludzkiej. Także w ten sposób Chrystus chciał być jednym z nas” – mówił abp Kowalczyk.

 Przypomniał również, że Chrystus narodził się tak, jak rodzą się dzieci biedaków. Matka owinęła Go w pieluszki i położyła w żłobie, gdyż nie było dla nich miejsca w gospodzie. Ta pierwsza ziemska, bezdomna noc Syna Człowieczego wolna była od wszystkich oznak ziemskiej potęgi i mocy. A jednak ta właśnie noc – stwierdził Prymas – budzi w nas nadzieję i niesie radość, jakiej świat ze swoimi środkami doczesnej potęgi i mocy dać nie może.”

 „Tej radości pełna jest liturgia Kościoła, która zaprasza nas i całą ziemię: Niech się radują niebiosa i ziemia weseli, niech szumi morze i wszystko, co je napełnia. Niech się cieszą pola i wszystko, co na nich rośnie, niech wszystkie drzewa w lasach wykrzykują z radości. Niech nasze serca promieniują radością duchową, bo jest z nami Zbawiciel świata” – mówił na koniec Prymas.

bgk KAI

Homilia Prymasa Polski

Polecamy