poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Prymas spotkał się z rodzicami i krewnymi misjonarzy

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk przełamał się w sobotę, 10 grudnia, opłatkiem z rodzicami i krewnymi misjonarzy i misjonarek pochodzących z archidiecezji gnieźnieńskiej. Przedświąteczne spotkania odbyło się po raz 19. i zgromadziło blisko 50 osób.

W krótkim słowie skierowanym do uczestników spotkania Prymas podziękował im za troskę, modlitwę i pamięć o najbliższych pracujących w różnych zakątkach świata. „Jesteście z nimi sercem i myślą i w ten sposób macie swój udział w ich pracy misyjnej. Za to wam dziękuję” – mówił Prymas.

Podkreślił również, że praca na misjach „to wielkie i ważne posłannictwo wymagające odwagi i prawdziwie żywej wiary”. „Wasi synowie i wasze córki głoszą prawdę o Chrystusie w najdalszych zakątkach świata. Łamiąc się z wami opłatkiem, łamię się nim również z nimi i zapewniam o modlitewnej pamięci” – dodał Prymas.

Rodziców i krewnych misjonarzy gościło Prymasowskie Wyższe Seminarium Duchowne. Wzorem lat ubiegłych spotkanie rozpoczęła modlitwa różańcowa w intencji obecnych, byłych i zmarłych misjonarzy oraz ich rodziców. Później obecni uczestniczyli w Mszy św. sprawowanej pod przewodnictwem bp. Bogdana Wojtusia.

Spotkanie było również okazją do podziękowań, wspomnień, chwil osobistej rozmowy oraz złożenia życzeń abp. Kowalczykowi i bp. Wojtusiowi z okazji 50. rocznicy kapłaństwa. Gnieźnieński biskup pomocniczy obchodził jubileusz w tym roku, Prymas będzie świętował w styczniu przyszłego roku.

Spotkania opłatkowe rodzin misjonarzy i misjonarek odbywają się w Gnieźnie od blisko 20 lat. Początkowo organizowano je w domu bp. Bogdana Wojtusia, później w Rezydencji Arcybiskupów Gnieźnieńskich. Od ubiegłego roku odbywają się w gnieźnieńskim seminarium duchownym. Jak mówi ks. kan. Franciszek Jabłoński, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych są one okazją do spotkania, modlitwy, rozmowy i przede wszystkim wzajemnego wsparcia.

bgk KAI

Polecamy