poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

Telegram Prymasa po śmierci Vaclava Havla

Telegram abpa Józefa Kowalczyka Prymasa Polski do Ambasadora Republiki Czeskiej, po śmierci Vaclava Havla


Ekscelencjo,
Szanowny Panie Ambasadorze,
dotarła do mnie smutna wiadomość o śmierci pana Vaclava Havla, pierwszego prezydenta Republiki Czeskiej.
Na ręce Pana Ambasadora składam szczere wyrazy współczucia i solidarności w żałobie.Pan Vaclav Havel zapisał się w naszej pamięci jako symbol aksamitnej rewolucji, która przyniosła wyczekiwane zmiany dla Pańskiej Ojczyzny. Był to czas niezwykle ważny zarówno dla narodu Czeskiego, Słowackiego, jak i Polski. Pełniąc w ówczesnym czasie służbę dziekana korpusu dyplomatycznego, miałem możliwość obserwować zachodzące zmiany i podjęty przez prezydenta Havla trud przeprowadzenia Narodu przez meandry zmian politycznych - ku nowym czasom, które wymagały roztropności i umiejętności do zagospodarowania życia społecznego i państwowego we wszystkich jego wymiarach.
Podkreślając zasługi śp. Zmarłego, ówczesny prezydent Polski Lech Wałęsa odznaczył pana Vaclava Havla najwyższym odznaczeniem państwowym: Orderem Orła Białego.
Prezydent Vaclav Havel zapewne przejdzie do historii jeszcze z innych powodów. Należał do tych poszukujących, których uczciwy trud zmagań o znalezienie odpowiedzi na fundamentalne pytania, złączył go przyjaźnią z papieżem Janem Pawłem II. Pamiętamy doskonale historyczną wizytę tego Papieża w kwietniu 1990 roku i spotkanie z prezydentem Havlem na Hradczanach.
Z pewnością będzie brakowało nam Jego jakże trafnych i dalekowzrocznych przemyśleń w zmaganiu się z europejską współczesnością.
Obejmuję moją modlitwą śp. Zmarłego, a dla wszystkich, których ta śmierć napełniła bólem i żałobą, upraszam ukojenie w bólu i Boże błogosławieństwo.


Gniezno, 19 grudnia 2011 r.

--------------------
Jego Ekscelencja
Pan Jan SECHTER
Ambasador Republiki Czeskiej
WARSZAWA

Polecamy