niedziela, 31 maja 2020 r.

Młodzież Polonijna w Gnieźnie

Gniezno gościło uczestników VIII Zlotu Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo”. W tym roku spotkaniu przyświecało hasło „Tu Polska się zaczęła”.

 

Młodzież przyjechała do Gniezna w niedzielę, 10 lipca. Po południu uczestniczyła w Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej pod przewodnictwem bp. Wojciecha Polaka – delegata Konferencji Episkopatu Polski ds. duszpasterstwa emigracji. W homilii gnieźnieński biskup pomocniczy wskazując na miejsce modlitwy nawiązał do hasła przewodniego zlotu.

 

„Drodzy Młodzi Przyjaciele! Tak, to prawda, że tu Polska się zaczęła. Tu zaczęła się Polska odrodzona w tajemnicy chrztu świętego. Tu jest bowiem nasze źródło chrzcielne. Tu są korzenie naszej chrześcijańskiej wiary na polskiej ziemi. Tu bierze początek – jak nam jeszcze wskazywał bł. Jan Paweł II – główny szlak naszych duchowych dziejów, na który wchodzą wszyscy Polacy, zarówno ci, co mieszkają na zachodzie, jak i ci, co mieszkają na wschodzie, jak też ci, co mieszkają poza Polską, wśród różnych narodów, na tylu kontynentach” – mówił bp Polak.

 

Wyraził również radość z obecności w Gnieźnie uczestników VIII Zlotu Młodzieży Polonijnej. „Cieszę się bardzo, że również wy, młodzi, spotykający się na kolejnym Zlocie Młodzieży Polonijnej, przyszliście tutaj, bo chcecie pójść tym duchowym szlakiem, którego początek jest właśnie w Gnieźnie. Tu, na tym miejscu – jeszcze raz powtórzę za Janem Pawłem II – musimy wciąż widzieć na nowo otwarty Wieczernik Zielonych Świąt. I musimy słyszeć mowę praojców, w której zaczęły być przepowiadane wielkie dzieła Boże” – tłumaczył bp Polak.

 

Tegoroczny Zlot Młodzieży Polonijnej „Orle Gniazdo” odbywa się w Błażejewku k. Poznania. Rozpoczął się 7 lipca, zakończy zaś 16 lipca. Młodzież bierze udział w warsztatach, wycieczkach krajoznawczych, koncertach i spektaklach teatralnych. Organizatorem zlotu jest Wielkopolski Oddział Stowarzyszenia „Wspólnota Polska”.

Polecamy