niedziela, 31 maja 2020 r.

Na jakubowym szlaku

Nie musisz jechać do Hiszpanii, by znaleźć się na Camino, czyli lipcowe pielgrzymowanie Nadwarciańską Drogą św. Jakuba.


Nadwarciańska Droga wytyczona w 2010 roku ma charakter dojściowy do Wielkopolskiej Drogi św. Jakuba i przebiega w znacznej części przez archidiecezję gnieźnieńską. Szlak ten, liczący ponad 103 km, łączy miejsca związane z kultem św. Jakuba oraz inne ciekawe obiekty kulturalne i przyrodnicze. Zaczyna się w Lądzie n. Wartą i prowadzi do klasztoru w Lubiniu mijając po drodze m.in.: Pyzdry, Miłosław, Czeszewo, Dębno, Nowe Miasto n. Wartą, Książ Wlkp., Błażejewo i Dolsk. W 2011 roku podjęto prace związane ze znakowaniem drogi. Do tej pory wyznakowano ponad 80 km drogi, natomiast wyznakowanie ostatniego odcinka zaplanowano na sierpień. Zaplanowano również multimedialne prezentacje i „wędrującą wystawę” o Nadwarciańskiej Drodze św. Jakuba. Odbyło się także weekendowe przejścia trasą Ląd – Lubiń i  jednodniowa pielgrzymka Dębno – Miłosław.

                                                                                                                                                      

Ląd – Miłosław – Błażejewo – Lubiń

W dniach 30 czerwca – 3 lipca Nadwarciańską Drogę św. Jakuba pokonało 12 pielgrzymów z Wielkopolski, Warszawy i Bielska-Białej. Przejście zorganizowano pod patronatem stowarzyszenia „Przyjaciele Dróg św. Jakuba w Polsce”.  Pątnicy pokonali ponad 103 kilometry. Trasę podzielono na cztery odcinki z noclegami w klasztorze w Lądzie, w pałacu w Mikuszewie, Zespole Szkół w Nowym Mieście oraz na plebanii w Błażejewie. Pielgrzymka oprócz celów duchowych miała także inne zadanie – sprawdzenie oznakowania na trasie oraz jej promocję. W kościołach, a także w mijanych miejscowościach pątnicy rozdawali ulotki. Mimo deszczu i zmęczenia do klasztoru w Lubiniu pielgrzymi dotarli w dobrych humorach.

 

Dębno – Czeszewo – Miłosław

Druga pielgrzymka odbyła się 23 lipca. 35-osobowa grupa pątników pielgrzymowała z Dębna do Miłosławia odcinkiem wyznakowanej Nadwarciańskiej Drogi św. Jakuba. Okazją do peregrynacji było zbliżające się wspomnienie św.Jakuba Większego Apostoła – patrona pielgrzymów. Wspólnie z pątnikami na szlak wyruszył także proboszcz miłosławskiej parafii ks. Krzysztof Redlak. Wędrówkę rozpoczęła Msza św. w kościele w Dębnie. Po Eucharystii i zapoznaniu się z ciekawą historią świątyni pątnicy ruszyli na kilkunastokilometrowy szlak, który wiódł przez przeprawę promową, a następnie polną drogą wzdłuż wałów przeciwpowodziowych do Czeszewa. Tam pątnicy zatrzymali się na krótką modlitwę w drewnianym kościele, a następnie zwiedzili Ośrodek Edukacji Leśnej. Dalsza wędrówka wiodła lasami do Miłosławia, gdzie w kościele pw. św. Jakuba zakończyło się ich wspólne wędrowanie.

 

Po raz drugi

Tegoroczna pielgrzymka była już drugą zorganizowaną przez parafię pw. św. Jakuba w Miłosławiu. W ubiegłym roku pątnicy wędrowali z Lądu nad Wartą przez Pyzdry do Miłosławia. Organizatorzy i uczestnicy wędrówki mają nadzieję, że spotkają się na jakubowym szlaku także w roku przyszłym i że do ich grona dołączą nowi pielgrzymi.

 

Zapraszamy na stronę: www.camino.net.pl

Polecamy