niedziela, 7 czerwca 2020 r.

11 listopada w Pieraniu i Nowej Wsi Wielkiej

Uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny, wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, hołd poległym - w Pieraniu i Nowej Wsi Wielkiej uczczono 93. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości.

W Nowej Wsi Wielkiej uroczystości rozpoczęły się po południu prezentacją grupy historyczno-rekonstrukcyjnej. Później uczestnicy uroczystości przeszli na miejscowy cmentarz, gdzie modlono się w intencji poległych i złożono na ich grobach wiązanki kwiatów. Odbyło się także wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych z zespołem wokalnym „Lirenka” oraz zwiedzanie wystawy "Ciekawa i piękna Gmina Nowa Wieś Wielka” . Obchody zakończyła uroczysta Msza św. w intencji Ojczyzny z udziałem Orkiestry Dętej z Inowrocławskich Kopalni Soli „Solino”.

W Pieraniu listopadowe obchody rozpoczęła Msza św. pod przewodnictwem proboszcza i kustosza sanktuarium MB Łaskawej ks. kan. Wojciecha Czechyry. W homilii kapłan stwierdził, że naród, w którym zniszczona zostanie rodzina wcześniej czy później straci Boga, Honor i Ojczyznę. Jak podkreślił, Polska powstała niczym legendarny feniks z popiołów, bo jej twierdzą i ostoją w ciągu długich lat niewoli była właśnie rodzina. – Bywało tak, że przegrywaliśmy na polach bitew i porażki te były bardzo bolesne, lecz w polskich izbach odnosiliśmy wielkie zwycięstwa i to dzięki nim cieszymy się dzisiaj darem wolności – stwierdził ks. Czechyra. Liturgię Mszy św. ubogacił zespół folklorystyczny „Radojewiczanie” z Radojewic, a także chór męski „Moniuszko” ze Żnina pod dyrekcją Beaty Różańskiej.

 

Po Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie złożono wieńce, kwiaty i zapalono znicze. W obchodach uczestniczyli przedstawiciele władz Gminy Dąbrowa Biskupia, uczniowie szkół, duchowieństwo, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy parafii.Polecamy