czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Gniezno: 800-lecie Zakonu św. Klary

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk uczestniczył 5 listopada w uroczystościach 800-lecia Zakonu św. Klary. Metropolita gnieźnieński przewodniczył Mszy św. sprawowanej w gnieźnieńskim kościele ojców franciszkanów, gdzie znajdują się relikwie bł. Jolenty, która sprowadziła klaryski do Gniezna.

W homilii przypominając krótko życie i dzieło założycielki zakonu podkreślił, że podejmując drogę powołania była ona przekonana, że do przybliżania zbawienia kobieta jest tak samo zdolna i powołana jak mężczyzna. – Św. Klara do śmierci zabiegała o zachowanie tożsamości zakonu, do którego przylgnęła także nazwa 'Ubogie Panie'. Walczyła o pełną treść tego tytułu. Tłumaczyła kolejnym papieżom, że w procesie promocji ubóstwa przeciw szerzącemu się kultowi pieniądza i bogactw, kobiety potrafią dorównać mężczyznom. Ta postawa została zrozumiana przez ówczesne kobiety. Św. Klara, jako pojętna uczennica i mistrzyni kobiecości dbała o prawa i godność kobiety – podkreślił Prymas Polski.

Metropolita gnieźnieński przypomniał również, że siostry klaryski przybyły do Gniezna niespełna 30 lat po śmierci założycielki zakonu. Sprowadziła je w 1283 roku żona Bolesława Pobożnego, bł. Jolenta, „aby wnosiły ducha chrześcijańskiego w świadomość społeczną poprzez przykład życia i dzieła miłosierdzia”. – Zapewne ich obecność i praca przyczyniły się do promocji kobiety i jej praw w społeczności ludzkiej, a także w strukturach państwa i narodu. Kasata zakonu w czasie zaborów sprawiła, że formalnie przestał on istnieć w Gnieźnie, ale jego duch, owoce pracy i świadectwa przetrwały do naszych dni – dodał hierarcha.

Z okazji jubileuszu w auli Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego odbyła się również sesja naukowa „800 lat duchowej tradycji. Jubileusz Zakonu św. Klary” zorganizowana przez zorganizowana przez prowincję św. Maksymiliana Braci Mniejszych Konwentualnych. W spotkaniu uczestniczyli m.in.; abp senior Henryk Muszyński, siostry klaryski z Kalisza, franciszkanie i kapucyni oraz bracia z wielu klasztorów z prowincji św. Maksymiliana, a także klerycy z Łodzi-Łagiewnik.

 

Galeria i relacja z sesji TUTAJ 


Homilia Prymasa Polski

Polecamy