czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Inowrocław: 30-lecie Klubu Inteligencji Katolickiej

26 listopada Klub Inteligencji Katolickiej w Inowrocławiu obchodził trzydziestą rocznicę powstania. Z tej okazji  w kościele pw. św. Jadwigi Królowej celebrowano uroczystą Mszę św., której przewodniczył ks. prof. Antoni Siemianowski.

 

W homilii ks. Siemianowski podkreślił, że Kluby Inteligencji Katolickiej spełniają liczne zadania i cele. Przyczyniają się m.in. do oczyszczenia i wzmocnienia posłannictwa Kościoła. Muszą jednak uwalniać się od działań inspirowanych filozofią partyjną, a ich działania muszą mieć swój fundament w Jezusie Chrystusie.

 

Wśród celów stojących przed Klubami Inteligencji Katolickiej i ich członkami ks. Siemianowski wymienił między innymi osobiste umocnienie w wierze i świadectwo wiary, rozumienie posłannictwa Kościoła, ożywienie wiary oraz krzewienie kultury.  – Niech inowrocławski Klub Inteligencji Katolickiej w dalszym ciągu rozwija się tak bujnie. Niech dzięki niemu w dalszym ciągu dokonuje się oświecenie w dziedzinie religijnej i społecznej – zakończył kaznodzieja.

 

Oficjalną datą powstanie KIK w Inowrocławiu jest data jego rejestracji przez władze miasta, która miała miejsce 26 listopada 1981 roku. Już kilka tygodni później, z chwilą ogłoszenia stanu wojennego  inowrocławski Klub został zdelegalizowany.  Swoją działalność wznowił dopiero dwa lata później, z inicjatywy kard. Józefa Glempa. Od tamtej pory KIK prowadzi ożywioną pracę, a wśród jego dokonań można wymienić  min.: zorganizowanie biblioteki katolickiej, organizację Dni Kultury Chrześcijańskiej, Zaduszek Kujawskich oraz Dni Papieskich.

 

W ciągu trzydziestu lat istnienia inowrocławskiego KIK-u do Klubu należało wielu wybitnych mieszkańców Inowrocławia. Wśród nich należy wymienić Zygmunta Kopcia, Jadwigę Giełwanowską, Piotra Milcherta oraz Edmunda Mikołajczaka.

 

więcej nt. inowrocławskiego KIK-u TUTAJ
Polecamy