piątek, 5 czerwca 2020 r.

Inowrocław: Święto Niepodległości

Mszą św. w intencji ojczyzny sprawowaną w kościele pw. Zwiastowania NMP rozpoczęły się w Inowrocławiu obchody 93. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Uroczystej liturgii przewodniczył bp Wojciech Polak, sekretarz generalny Episkopatu Polski.

 

W homilii bp Polak podkreślił, że nasze dzieje nie są jedynie przypadkiem, igraszką  losu, lecz dziełem Bożej Opatrzności i wyrazem Bożej miłości. W ten łańcuch wydarzeń wplotło się odzyskanie niepodległości przez Polskę.  Nie było ono jednak wynikiem jedynie sprzyjającej sytuacji politycznej, lecz także owocem wysiłku całego narodu, który pragnął zachowania swojej tożsamości. Wielu Polaków zapłaciło za to najwyższą cenę, przelewając swoją krew w powstaniach.


Bp Polak nazwał pokolenie Polaków, które wywalczyło wolność Pokoleniem Niepokornym, które wbrew wszystkiemu osiągnęło cel upragniony od wielu dziesięcioleci. „Dziś już nie musimy walczyć o wolność naszej umiłowanej Ojczyzny, lecz cały czas pozostaje otwarte pytanie o jej jakość i kształt” – zaznaczył sekretarz generalny KEP.


Po zakończonej Mszy św. uczestnicy uroczystości przeszli pod pomnik Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbył się Apel Poległych. Odmówiono także modlitwę w intencji poległych oraz pomordowanych w walce o wolność. Na zakończenie złożono wieńce pod pomnikiem oraz wręczono nowe stopnie oficerskie.


W uroczystościach patriotycznych udział wzięli przedstawiciele władz samorządowych, prezydent miasta Ryszard Brejza, starosta Tadeusz Majewski, wojskowi, duchowieństwo, poczty sztandarowe oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta.


M. Królak

Fot. ks. P. Kowalski

Polecamy