czwartek, 4 czerwca 2020 r.

Inowrocław: uroczystości cecyliańskie

Z okazji dnia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej, w uroczystość Chrystusa Króla Wszechświata w kościele pw. Chrystusa Miłosiernego w Inowrocławiu  wystąpił chór Inovroclaviensis Cantans pod dyrekcją Izabeli Szyma-Wysockiej i Danuty Szyma, działający przy Młodzieżowym Domu Kultury im. Janusza Korczaka w Inowrocławiu.

Chór Inovroclaviensis Cantans zrzesza  utalentowaną młodzież z Inowrocławia i powiatu inowrocławskiego. Koncertuje w regionie, Polsce i za granicą. Jest utytułowany wieloma nagrodami. Uczestniczy w konkursach, festiwalach oraz kongresach chórów chrześcijańskich. Reprezentuje Światową i Polską Federację Chórów Pueri Cantores oraz  Polski Związek Chórów i Orkiestr. Wraz z Chórem Prymasowskim uświetnił śpiewem uroczysty ingres abp. Józefa Kowalczyka oraz inaugurację posługi prymasowskiej abp. Henryka Muszyńskiego. W repertuarze chóru znajduje się muzyka sakralna i świecka kompozytorów dawnych i współczesnych.

Uroczyste obchody dnia św. Cecylii, patronki muzyki kościelnej należą do tradycji inowrocławskiego życia muzycznego. Początki lokalnych uroczystości cecyliańskich sięgają XIX wieku. Do tego zwyczaju nawiązują doroczne koncerty cecyliańskie, które odbywają się w miejscowych kościołach. W XX wieku koncerty cecyliańskie organizowali m.in.: Piotr Surzyński (1859-1935), Jan Gałdyński (1897-1976) i Wacław Ciesielski (1902-1989).

Polecamy