sobota, 6 czerwca 2020 r.

Inowrocław: Zaduszki Kujawskie

4 listopada w kościele Imienia NMP odbyły się po raz dziewiąty Zaduszki Kujawskie. W tym roku nosiły tytuł „W cieniu bazyliki” i poświęcone zostały losom najstarszej inowrocławskiej świątyni.


Pomysłodawcą oraz prowadzącym tegoroczne Zaduszki był pan Edmund Mikołajczak, Honorowy Obywatel Miasta Inowrocławia, znany regionalista i historyk Kujaw. Autor nadał Zaduszkom charakter dysputy historycznej, która została ubogacona śpiewem psalmów w wykonaniu Krzysztofa Ciałkowskiego, Andrzej Kortasa, Tomasza Kucharskiego, Jacka Nijaka i Rafała Rakowskiego oraz muzyką organową w wykonaniu Tomasza Nowaka.


Edmund Mikołajczak szczegółowo przedstawił burzliwe losy jednego z najstarszych zachowanych kościołów romańskich na ziemiach polskich.  Jego budowa rozpoczęła się jeszcze w XII wieku, a zakończyła się prawdopodobnie przed 1233 rokiem. Od tamtej pory dzieje tej świątyni na stałe splotły się z dziejami miasta.


Swój dzisiejszy wygląd bazylika mniejsza zawdzięcza staraniom ks. kanonika Grzegorza Handke, ks. kanonika Romana Zientarskiego oraz ks. kanonika Tadeusza Kościelnego Symbolicznym zakończeniem odbudowy kościoła było erygowanie w 1980 roku parafii imienia NMP, po ponad czterystu latach przerwy.


Regionalista zarysował także dzieje przykościelnego cmentarza. Spoczęło na nim wielu zasłużonych inowrocławian oraz powstańców. Na zakończenie Zaduszek uczestnicy przeszli w procesji na cmentarz, gdzie oddali cześć poległym.

W widowisku historycznym oprócz licznie zgromadzonych mieszkańców wzięli udział duchowni oraz przedstawiciele władz samorządowych.

 

M. Królak

Fot. ks. P. Kowalski

Polecamy