poniedziałek, 1 czerwca 2020 r.

„Mecenat Skarbów Słowa” czyli adoptuj zabytkową księgę

Archiwum Archidiecezjalne w Gnieźnie przygotowuje się do uruchomienia projektu adopcji zabytkowych dokumentów i ksiąg. Akcja ma pomóc w sfinansowaniu ich konserwacji.

„Mecenat Skarbów Słowa”, bo tak nazywa się projekt, ruszy w przyszłym roku. Idea jest bardzo prosta. Osoby prywatne i instytucje będą mogły wesprzeć archiwum w jego misji ratowania skarbów piśmiennictwa i sfinansować konserwację konkretnego dokumentu, księgi lub jej części. Na ratunek czeka tysiące egzemplarzy.

„Mamy w naszych zasobach bardzo wiele dokumentów i ksiąg wymagających pilnej konserwacji. Są wśród nich zarówno średniowieczne kodeksy, jak i muzykalia gnieźnieńskich kapelmistrzów z XVIII wieku. Na naprawę czekają także stare księgi metrykalne i papierowe dokumenty z XVIII i XIX wieku. Wiele jest w bardzo złym stanie. Bez naszej pomocy przestaną istnieć” – mówi ks. Michał Sołomieniuk, dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

Koszt konserwacji poszczególnych egzemplarzy uzależniony jest od ich stanu, a także nakładu pracy. Jak informuje ks. Sołomieniuk będzie wynosił od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. „Koszt konserwacji Złotego Kodeksu, oceniamy na sto tysięcy złotych” – dodaje dyrektor archiwum.

Złoty kodeks „Codex aureus Gnesnensis" jest najcenniejszym rękopisem w archiwum gnieźnieńskim i jedynym z najcenniejszych rękopisów w Polsce. Powstał w XI wieku. Cały jest pisany złotem z 24 całostronicowymi iluminacjami przedstawiającymi głównie sceny z życia i męki Chrystusa. Zdobią go również przepiękne romańskie inicjały.

„Wyniki ekspertyzy przeprowadzonej w ubiegłym roku są alarmujące. Kodeks ma prawie tysiąc lat i w sposób naturalny ulega degradacji. Konserwacja jest konieczna. Zwróciliśmy się do Ministerstwa Kultury o pomoc w trybie interwencyjnym i mamy nadzieję, że ten bezcenny zabytek uda się uratować” – mówi ks. Sołomieniuk.

W jaki sposób uhonorowani zostaną mecenasi? „Tego nie chciałbym jeszcze zdradzać, ale już dziś zapraszam wszystkich, którzy nie są obojętni na los zabytkowych ksiąg do zainteresowania się naszym programem i pomocy w zebraniu środków na ich ratowanie” – zachęca dyrektor Archiwum Archidiecezjalnego w Gnieźnie.

bgk KAI

Polecamy