wtorek, 25 lutego 2020 r.

Abp Muszyński uhonorowany Medalem za zasługi dla UAM

Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu uhonorował abp. seniora Henryka Muszyńskiego „Medalem za zasługi dla UAM”. Uroczyste wręczenie medalu odbyło się 30 maja w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim.

„Medal za zasługi dla UAM to nasz wyraz wdzięczności i podziękowania Księdzu Arcybiskupowi za lata przyjaźni i życzliwości dla całej społeczności naszej Almae Matris” – mówił podczas uroczystości rektor UAM prof. zw. dr hab. Bronisław Marciniak. Jak dodał arcybiskup senior w trakcie swojej długoletniej posługi zawsze wspierał wszelkie działania sprzyjające dobru i rozwojowi poznańskiej uczelni. Miał również ogromny udział w powstaniu gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego.

 „Abp Muszyński był oparciem dla władz UAM podczas realizacji projektu powstawania Kolegium” – podkreślił rektor UAM. Podziękował także abp. Muszyńskiemu za jego „aktywność wspierającą dialog pomiędzy chrześcijanami a Żydami, troskę o jedność chrześcijan, działania na rzecz pojednania polsko-niemieckiego oraz propagowanie wizji zjednoczonej Europy jako wspólnoty dziejów, kultury i wartości”.

Zasługi abp. Muszyńskiego, a także jego drogę kapłańską i naukową przypomniał w laudacji dyrektor naukowy CEG prof. Leszek Mrozewicz. Jak podkreślił, dzięki zaangażowaniu abp. Muszyńskiego w Gnieźnie odbywają się znane w całej Europie Zjazdy Gnieźnieńskiej. Jego staraniem do arcybiskupa gnieźnieńskiego powróciła także godność Prymasa Polski.

Uroczyste wręczenie medalu miało miejsce podczas wyjazdowego posiedzenia Senatu UAM w gnieźnieńskim Kolegium Europejskim. W uroczystości oprócz członków tego gremium uczestniczyli także przedstawiciele lokalnych władz, gnieźnieńscy parlamentarzyści, przedstawiciele miejscowych uczelni wyższych oraz Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Obecny był także bp Wojciech Polak.

Dziękując za odznaczenie abp Muszyński przyznał, że czuje się zaszczycony, ale i nieco zażenowany wyróżnieniem, ma bowiem świadomość, że jego zasługi dla szacownej poznańskiej uczelni są raczej skromne. Niemniej cieszy się, że zostało dostrzeżone jego zaangażowanie na rzecz gnieźnieńskiego Kolegium Europejskiego. Dodał również, że placówka ta powstała dzięki wysiłkowi bardzo wielu ludzi.

 „Gniezno na taką uczelnię zasługuje. Zasługuje ze względu na szczególne miejsce, jakie zajmuje w historii naszej Ojczyzny, a także kontekst europejski, tutaj bowiem zaczęła się nasza wspólna europejska historia” – mówił uhonorowany.

 Medal za zasługi dla UAM przyznawany jest od przeszło 20 lat osobom szczególnie zasłużonym dla poznańskiego Uniwersytetu. Decyzję o przyznaniu odznaczenia emerytowanemu metropolicie gnieźnieńskiemu Senat UAM podjął w lutym.

bgk KAI

Polecamy