piątek, 21 lutego 2020 r.

Abp Muszyński w Kaliszu: rodzina to instytucja bosko-ludzka

Rodzina to instytucja bosko-ludzka ustanowiona przez Boga - przypomniał abp Henryk Muszyński. Prymas-senior przewodniczył 5 maja w sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Mszy św. w intencji rodzin i obrony życia poczętego. Eucharystię poprzedziło nabożeństwo do św. Józefa. Spotkanie w kaliskim sanktuarium stanowiło dziękczynienie za beatyfikację Jana Pawła II.

W homilii abp Muszyński przypomniał, że już za życia nazywano Jana Pawła II Wielkim poprzez dzieła, których Bóg dokonał za jego pośrednictwem. Jak zauważył pieczęcią całego jego życia jest uznanie Ojca Świętego za błogosławionego. „Takie było przekonanie całego Kościoła od samego początku, ale potrzeba było oficjalnego świadectwa, oficjalnego ogłoszenia dekretu Ojca Świętego, abyśmy mogli go wzywać jako wspólnota, jako Kościół Boży” - mówił Prymas-senior.

 Hierarcha podkreślił, że beatyfikacja Jana Pawła II to wielki dar wspaniałego człowieka, ale także gorliwego kapłana, który nie dopiero jako papież, ale wcześnie, gdy przyszedł na swoją pierwszą parafię, ucałował ziemię i pozostał wierny temu gestowi. „Otrzymujemy gorliwego duszpasterza i biskupa, który wpłynął w sposób decydujący na dzieje Kościoła w naszej ojczyźnie i w świecie” - stwierdził. Jak przypomniał, to właśnie kard. Wojtyła razem z Prymasem Tysiąclecia kard. Stefanem Wyszyńskim w czasie Soboru Watykańskiego II zabiegał, by w konstytucji o Kościele w świecie współczesnym „Lumen Gentium” znalazł się wyraźny zapis, że świętość jest powszechnym powołaniem wszystkich.

 Abp Muszyński przypomniał też, że Jan Paweł II był niestrudzonym obrońcą rodziny i małżeństwa. - Kiedyś było bardzo oczywiste, że rodzina to matka i ojciec - zauważył Prymas-senior. „Dzisiaj najbardziej oczywiste rzeczy przestają być oczywistymi” - zauważył emerytowany metropolita gnieźnieński. Dlatego, jego zdaniem, trzeba przypominać, iż rodzina to nie jest twór Kościoła, ani instytucja wyłącznie prawna. „Rodzina to instytucja bosko-ludzka, ustanowiona przez samego Boga, jako fundament porządku społecznego” - powiedział.

 Zauważając, że Europa i Polska ulegają wyludnianiu się abp Muszyński podkreślił, że przyczyną takiego stanu nie jest bieda, ale fakt, iż serca ludzkie są zamknięte. Zaapelował do rodziców, by nie pozwolili, by ich autorytet został zastąpiony przez telewizję czy internet, gdzie zamiast prawdziwych wzorców moralnych dzieci otrzymują karykaturę życia i zasad moralnych.

 Mszę św. w Bazylice pw. św. Józefa w Kaliszu, którą koncelebrował bp Stanisław Napierała, ordynariusz kaliski, poprzedziło nabożeństwo w intencji rodziny i obrony życia poczętego. Uczestnicy spotkania wysłuchali także wystąpienia nt. wadowickiego okresu życia Karola Wojtyły.

za KAI

więcej zdjęć  www.swietyjozef.kalisz.pl

Polecamy