czwartek, 27 lutego 2020 r.

Gniezno: Archidiecezjalny Dzień Lektora

Lektorzy i ceremoniarze z całej archidiecezji gnieźnieńskiej spotkali się 14 maja w Gnieźnie na dorocznym Dniu Lektora. Święto było okazją do zacieśnienia wspólnoty i przyjęcia w lektorskie i ceremoniarskie szeregi nowych członków.

 

Promocji lektorskiej i ceremoniarskiej udzielił kandydatom bp Bogdan Wojtuś podczas Mszy św. sprawowanej w katedrze gnieźnieńskiej na rozpoczęcie spotkania. W homilii przypomniał młodym ludziom, że posługa lektora i ceremoniarza jest szczególnym powołaniem i zadaniem.

 

„Nie wyście mnie wybrali, ale ja was wybrałem. Dziś Chrystus wam o tym przypomina. On was powołał. Waszą misją ma być czytanie Słowa Bożego i koordynowanie przebiegu liturgii. To wasze zadanie. Ale, by swoją misję dobrze spełniać, musicie najpierw w to Słowo uwierzyć i nim żyć” – mówił do kandydatów na lektorów i ceremoniarzy gnieźnieński biskup pomocniczy.

 

Przywołał także przykład bł. Jana Pawła II jako tego, który uwierzył w Słowo Boże i żył nim na co dzień.

 

„Czy miliony ludzi, które uczestniczyły w spotkaniach z papieżem słuchały go tylko ze względu na piękną dykcję i talent oratorski? Nie! Ci ludzie przychodzili, by posłuchać kogoś, kto uwierzył w Słowo Boże i nie pozwolił, by było ono wiązane i ograniczane. Taka jest także wasza misja. Iść i owoc przynosić, a tym owocem jest zbawienie ludzi” – podkreślił bp Wojtuś.  

 

Podczas obrzędu ustanowienia nowych lektorów i ceremoniarzy kandydaci przyrzekli gorliwie i sumiennie wypełniać swoje obowiązki. Ceremoniarze otrzymali także z rąk biskupa krzyże będące znakiem ich posługi.

 

Druga część spotkania odbyła się w Prymasowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Gnieźnie. Lektorzy i ceremoniarze mieli okazję wysłuchać wspomnień ks. prof. Jerzego Stefańskiego, który był odpowiedzialny za organizację pielgrzymek bł. Jana Pawła II do Polski oraz spotkali się z Michałem Bondyrą, redaktorem naczelnym ogólnopolskiego miesięcznika dla ministrantów, lektorów i ceremoniarzy KnC. Lektorzy i ceremoniarze mieli również okazję porozmawiać z alumnami, zobaczyć jak mieszkają i jak wygląda ich dzień w seminarium.

 

bgk KAI

 

Zapraszamy na stronę LSO www.lso.gniezno.pl

Polecamy