niedziela, 23 lutego 2020 r.

Gniezno: obchody 30. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego

Finał „metropolitalnego” konkursu dla młodzieży, spektakl w seminarium duchownym i Msza św. w Bazylice Prymasowskiej to główne punkty gnieźnieńskich obchodów 30. rocznicy śmierci kard. Stefana Wyszyńskiego.

W archidiecezji gnieźnieńskiej trwa Rok Prymasa Tysiąclecia. W szereg organizowanych w jego ramach inicjatyw upamiętniających posługę i osobę kard. Wyszyńskiego w sposób szczególny wpisuje się przypadająca 28 maja 30. rocznica jego śmierci. W przeddzień, 27 maja, w Gnieźnie odbędzie się kilka przedsięwzięć, w które w sposób szczególny zaangażowana jest młodzież.

 W Zespole Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego Prymasa Tysiąclecia będzie miało miejsce rozstrzygnięcie „Konkursu dla Młodzieży Szkół Ponadgimnazjalnych Metropolii Gnieźnieńskiej” ogłoszonego z okazji obchodzonych w tym roku rocznic kard. Wyszyńskiego. Udział w zmaganiach wzięło 27 placówek z diecezji bydgoskiej, włocławskiej i archidiecezji gnieźnieńskiej. Młodzież miała za zadanie przygotować prezentację multimedialną o Prymasie Tysiąclecia lub „przeprowadzić” z nim wywiad. Autorzy najciekawszych prac zostaną nagrodzeni w piątek.

 Po południu obchody przeniosą się do Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego, gdzie klerycy wystawią spektakl o życiu Prymasa Tysiąclecia. Będzie również okazja posłuchać wspomnień księży, którzy kard. Wyszyńskiego znali i z nim pracowali.

 Wieczorem natomiast, w katedrze gnieźnieńskiej, sprawowana będzie uroczysta Msza św. pod przewodnictwem prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, którą koncelebrować będą kapłani wyświęceni przez kard. Wyszyńskiego. Podczas Eucharystii duchowni i wierni świeccy w sposób szczególny będą się modlić o rychłe wyniesienie Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego na ołtarze.

bgk KAI

Polecamy