piątek, 28 lutego 2020 r.

Pierścień kard. Wyszyńskiego prawdopodobnie zniszczony, powstanie kopia

Skradziony w lutym br. pierścień kard. Stefana Wyszyńskiego został najprawdopodobniej bezpowrotnie zniszczony. W archidiecezji gnieźnieńskiej trwa zbiórka wśród księży na pokrycie kosztów wykonania kopii.

W poniedziałek 23 maja poznańska policja zatrzymała 65-letniego właściciela lombardu w Koninie, który jest podejrzany o zakup klejnotu. Mężczyźnie postawiono już zarzut paserstwa. Grozi mu do 5 lat więzienie.

W chwili obecnej śledczy wyjaśniają, czy złom metali szlachetnych znaleziony u zatrzymanego jest pozostałością po pierścieniu. Miał on zostać sprzedany mężczyźnie bez kamieni szlachetnych, które złodzieje sprzedali najprawdopodobniej w Belgii.

Jak informuje rzecznik prasowy gnieźnieńskiej Kurii ks. Zbigniew Przybylski z inicjatywy prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka wśród księży archidiecezji gnieźnieńskiej prowadzona jest zbiórka pieniędzy na wykonanie kopii skradzionego pierścienia. Potrwa ona do końca czerwca.

Pochodzący z 1966 roku pierścień kard. Stefana Wyszyńskiego skradziono w lutym tego roku z wystawy w katedrze gnieźnieńskiej. W marcu poznańska policja zatrzymała w okolicach Tczewa podejrzanych o kradzież Mieczysława W. i Barbarę R. Podczas przeszukania pokoju hotelowego i samochodu, którym dysponowali, policjanci znaleźli klucze, wytrychy i inne urządzenia służące do włamań.

Pierścień był wykonany z pozłacanego srebra i ozdobiony wizerunkiem Matki Bożej Częstochowskiej i brylantami. Kard. Wyszyński otrzymał go w darze od Episkopatu Polski z okazji Tysiąclecia Chrztu Polski.

bgk KAI

Polecamy