czwartek, 27 lutego 2020 r.

Prymas Polski na uroczystości ku czci św. Stanisława w Krakowie

Prymas Polski abp Józef Kowalczyk uczestniczył 8 maja w Krakowie w dorocznych uroczystościach patronalnych ku czci św. Stanisława Biskupa i Męczennika, Patrona Polski.

 

Podczas uroczystej Mszy św. na krakowskiej Skałce abp Kowalczyk odczytał homilię kard. Camillo Ruiniego, byłego wikariusza papieskiego dla diecezji rzymskiej, który otworzył i przeprowadził proces beatyfikacyjny papieża Jana Pawła II na poziomie diecezjalnym. Hierarcha był obecny w Krakowie i przewodniczył uroczystej Eucharystii.  

 

W homilii przypomniał o zamachu na Jana Pawła II, który „przelał swoją krew na placu św. Piotra, tak jak swoją krew przelał św. Stanisław”.  „W tych dwóch postaciach zarysowuje się postać Jezusa, który oddał życie za swoje owce” – podkreślił. Zdaniem kard. Ruiniego, Jan Paweł II oddał siebie samego i stał się prawdziwym gigantem życia, Kościoła i historii, bo w nim stała się widoczna wielkość Jezusa.

 

Hierarcha przypomniał, że odwaga Jana Pawła II przejawiała się, gdy opierał się władzy komunistycznej w Krakowie, a także walczył o budowę kościoła w Nowej Hucie. „Tę samą odwagę miał na świecie, jego istota i przesłanie pozostało to samo” – wyjaśnił kardynał. Kard. Ruini podkreślił, że Jan Paweł II nie był człowiekiem nostalgii, ale otwiera drogi przyszłości dla świata w sposób konkretny i praktyczny. Dodał także, że papież zmienił historię Polski, Rzymu, Europy i całego świata. Kardynał wezwał, aby nie ustawać w dziękczynieniu za Jana Pawła II.

 

W procesji razem z relikwiami św. Stanisława i innych polskich świętych niesiono także relikwiarz z ampułką z krwią Jana Pawła II.

Polecamy