niedziela, 23 lutego 2020 r.

Prymas Wyszyński mulitmedialnie i w rozmowach z młodymi

Ponad stu uczniów ze szkół ponadgimnazjalnych archidiecezji gnieźnieńskiej, diecezji bydgoskiej i diecezji włocławskiej wzięło udział w metropolitalnym konkursie poświęconym życiu i osobie Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego. Dziś ogłoszono wyniki i wręczono nagrody.

Konkurs zorganizowali: Wydział Katechizacji i Szkół Katolickich Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie oraz gnieźnieński Zespół Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego. Uczestnicy mieli do wyboru dwie kategorie. Mogli przygotować prezentację multimedialną poświęconą Prymasowi Wyszyńskiemu lub przeprowadzić z nim wywiad, korzystając z zachowanych wypowiedzi, zapisków, homilii i przemówień Prymasa. Zdecydowana większość wybrała pierwszą opcję.

„Konkurs został ogłoszony z okazji przypadających w tym roku rocznic: 110. rocznicy urodzin, 65. rocznicy konsekracji biskupiej i 30. rocznicy śmierci kard. Wyszyńskiego. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie adresowane do młodzieży z całej metropolii gnieźnieńskiej. Mamy nadzieję, że przybliżyło uczestnikom postać i życie kard. Wyszyńskiego i zachęciło ich do jeszcze głębszego poznania jego nauczania” – mówi ks. Mieczysław Polak, dyrektor Wydziału Katechizacji Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie.

W konkursie wzięło udział w sumie 27 szkół. W kategorii multimedialnej przyznano pięć wyróżnień i trzy nagrody główne. Pierwsze miejsce zajął Przemysław Robaszkiewicz z Zespołu Szkół Politechnicznych we Wrześni, drugie Dorota Kubacka z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Zagórowie, trzecie Adam Hejnicki i Paweł Burdziński z Zespołu Szkół Zawodowych w Słupcy.

W kategorii literackiej przyznano dwa wyróżnienia i trzy nagrody główne. Pierwszą zdobyła Natalia Kurdykowska z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Inowrocławiu, drugą Damian Chełmikowski z Zespołu Szkół Ekonomiczno-Odzieżowych w Gnieźnie, trzecią Agata Łapacz z I Liceum Ogólnokształcącego w Wągrowcu.

Obecny na uroczystości bp Bogdan Wojtuś gratulując zwycięzcom i uczestnikom dziękował za zaangażowanie i serce włożone w przygotowanie prac. Jak mówił, należy do grona kapłanów, którzy pamiętają Prymasa Tysiąclecia i którzy z jego rąk przyjęli święcenia kapłańskie.

„Gdy patrzę z perspektywy czasu na posługę i osobę kard. Wyszyńskiego, widzę wyraźnie, jak wielką siłą ducha i niebywałą inteligencją był obdarzony. Zawsze zadziwiał mnie spokój, jaki zachowywał w najtrudniejszych nawet momentach. Mówi się o nim mąż stanu, dla mnie był przede wszystkim kapłanem wiernym swojemu powołaniu, wiernym nauce Chrystusa i wiernym Ojczyźnie” – stwierdził bp Wojtuś. Przyznał również, że te trzy znamiona posługi Prymasa Tysiąclecia są nadal aktualne i mogą stanowić wzór dla współczesnych.

Bp Wojtuś przekazał również młodzieży pozdrowienia od prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, który patronował konkursowi i który, z racji innych zobowiązań, nie mógł uczestniczyć w uroczystości.

bgk / Gniezno

Polecamy