środa, 19 lutego 2020 r.

Relikwie św. Wojciecha na Ukrainie

Bp Bogdan Wojtuś przekazał relikwie św. Wojciecha proboszczowi i wiernym z parafii pw. św. Wojciecha w Felsztynie (Hwardijsku) na Ukrainie.

 

Przekazanie miało miejsce 3 maja podczas wieczornej Mszy św. Relikwie z rąk gnieźnieńskiego biskupa pomocniczego odebrał ks. Jarosław Gąsiorek, proboszcz parafii pw. św. Wojciecha w Felsztynie (Hwardijsku) na Ukrainie. Kapłanowi towarzyszyła grupa wiernych wracających z uroczystej beatyfikacji papieża Jana Pawła II. Świadkami przekazania byli przedstawiciele Towarzystwa Świętego Wojciecha, które krzewi kult biskupa-męczennika w archidiecezji gnieźnieńskiej i diecezji bydgoskiej.

 

Miasto Felsztyn leży w diecezji kamieniecko-podolskiej. Zostało założone w XVI wieku przez Czechów, co tłumaczy poświęcenie kościoła parafialnego świętemu wywodzącemu się z tego kraju. Kościół parafialny został zamknięty przez komunistów w 1935 roku a zwrócony dopiero w 1990 roku.

 

Parafia św. Wojciecha liczy dziś ok. 2 500 wiernych, rozsianych po 24 wsiach. Wśród wiernych są zarówno Polacy, jak i Ukraińcy. Przy parafii istnieje od dwu lat Centrum Ewangelizacji Światło-Życie, w którym posługuje jeszcze jeden polski kapłan.

Polecamy