wtorek, 25 lutego 2020 r.

U grobu św. Wojciecha modlono się o beatyfikację kard. Wyszyńskiego

Kapłani wyświęceni przez kard. Stefana Wyszyńskiego modlili się w piątek w katedrze gnieźnieńskiej o rychłą beatyfikację Prymasa Tysiąclecia. Mszy św. przewodniczył Prymas Polski abp Józef Kowalczyk, a homilię wygłosił bp Bogdan Wojtuś.

W swoim słowie gnieźnieński biskup pomocniczy, który również należy do grona kapłanów wyświęconych przez kard. Stefana Wyszyńskiego, zwrócił uwagę na siłę i aktualność jego nauczania. Jak podkreślił, Prymasa Tysiąclecia słuchały tłumy, słuchały, bo wszystko, czego nauczał znajdowało potwierdzenie w jego życiu. „On był w pełni świadomy tego, że słowa, które wypowiada nie są jego słowami, ale są słowami Tego, który go posłał” – mówił bp Wojtuś.

Stwierdził również, że w czasie długoletniej posługi na stolicach arcybiskupich w Gnieźnie i Warszawie Prymas Wyszyński dał się poznać „jako pasterz troskliwy i miłujący, przewodzący Kościołowi z miłością, ale i mocą”.

„Stawał w obronie Kościoła, w obronie godności ludzkiej i fundamentalnych praw, w tym prawa do życia. Wielokrotnie stawał również w obronie rodziny. W rodzinie widział ostoję wiary i skarbnicę kultury narodowej. Dzisiaj także w rodzinie musi być zachowana wiara i chrześcijańska kultura naszego narodu, która tak boleśnie znika z życia publicznego” – mówił gnieźnieński biskup pomocniczy.

W Mszy św. prócz kapłanów seniorów uczestniczyli także kanonicy Kapituły Prymasowskiej oraz alumni, profesorowie i moderatorzy Prymasowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.

Modlitwa u grobu św. Wojciecha wpisała się w cykl modlitw o beatyfikację kard. Wyszyńskiego podejmowanych w archidiecezji gnieźnieńskiej w związku z trwającym Rokiem Prymasa Tysiąclecia.

bgk KAI

Polecamy