środa, 15 lipca 2020 r.

Prymas na Wielki Post: zadbajmy o sprawy ducha

Wielki Post jest szczególnym okresem w roku liturgicznym, jaki Kościół daje człowiekowi, by ten mógł na chwilę zatrzymać się w biegu powszedniego życia i zadbać o sprawy ducha. Te czterdzieści dni pokuty to tak niewiele w wymiarze całego roku – tym bardziej winniśmy więc przeżyć je z wielką uwagą, tak, by nie zmarnować ani jednej danej nam chwili.

 

Kościół daje narzędzia, które mają nam pomóc w przeżywaniu świętego czasu przygotowania na uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego. Pierwszym z nich jest modlitwa. Pamiętajmy w tym czasie zarówno o naszej osobistej modlitwie, o modlitwie w naszych rodzinach, jak i o nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, tak mocno wrośniętych w polską tradycję i kulturę. Nie zaniedbajmy też dodatkowej szansy, jaką w tym roku jest przygotowanie do beatyfikacji Jana Pawła II – nowennę, którą ogłosiłem, włączmy do naszych modlitewnych postanowień na tegoroczny Wielki Post.

 

Człowiek stanowi jedność duszy i ciała – dlatego w trosce o przemianę całego człowieka trzeba podjąć również wysiłek fizycznego postu, który pomoże nam pracować nad własnym ciałem i jego pragnieniami. Nawet drobne, ale konsekwentne wyrzeczenia, podejmowane w tej dziedzinie, usposabiają nas do lepszego zrozumienia tajemnicy zbawienia , ofiarowanej nam przez Zmartwychwstałego Jezusa. Szczególnie mocno warto rozważyć w swoim sumieniu podjęcie postanowień, które mogą wyzwolić nas z niewoli nałogów, zwłaszcza nałogu alkoholowego.

 

Przemiana wewnętrzna człowieka powinna owocować tak, by zewnętrznym działaniem świadczyć o dobru, dokonującym się w sercu. To dlatego tak ważne jest to, co Kościół nazywa jałmużną. Wystarczy odrobina „wyobraźni miłosierdzia”, do której wzywał nas Jan Paweł II, aby dostrzec wokół siebie tych, którym możemy pomóc. Nie lekceważmy możliwości odpisania 1% podatku dla potrzebujących, zatrzymujmy się z troską przed ludźmi, wyciągającymi dłoń po pomoc, rozglądajmy się uważnie, czy obok nas nie żyje ktoś, kto o tę pomoc nie śmie prosić. Niech Wielki Post nie będzie czasem rozważania, czy pomagać powinny instytucje, czy proszący nie są nieuczciwymi naciągaczami – bądźmy hojni i miłosierni, bo dobro, które dajemy, ma przemieniać nas samych.

 

Z należytą  powagą potraktujmy również wielkopostne rekolekcje, które odbywać się będą w naszych parafiach. Czas rekolekcji to czas wyjątkowy, w którym bardziej intensywnie niż zwykle powinniśmy słuchać Bożego głosu i odnosić go do swojego życia. Zachęcam zwłaszcza uczniów, by czynnie włączali się w przeżywanie szkolnych rekolekcji i nie traktowali ich wyłącznie jako czasu wolnego od szkolnych zajęć. Zajęcia w tej wyjątkowej „szkole Jezusa” są najważniejszymi zajęciami w życiu, z których również trzeba nam będzie kiedyś zdać przed Bogiem egzamin.

 

Aby rozpoczynający się właśnie Wielki Post mógł rzeczywiście  wydać owoce, przygotujmy się dobrze do wielkopostnej spowiedzi. Niech będzie ona dla nas wydarzeniem wyjątkowym, miejscem spotkania z Jezusem, który z krzyża pochyla się nad nami i wybacza całe popełnione przez nas zło.


Niech czterdzieści dni intensywnego przygotowania na spotkanie ze Zmartwychwstałym Jezusem dokona w nas wewnętrznej odnowy,  uczyni nas nowymi ludźmi, utrwali w nas dobro i usunie wszelki grzech.

 

Na owocne przeżywanie Wielkiego Postu wszystkim z serca błogosławię

 

abp Józef Kowalczyk

metropolita gnieźnieński

Prymas Polski

Polecamy