środa, 18 września 2019 r.

Ruszają katechezy katedralne

Czy Polska jest państwem wyznaniowym? Jak Bóg „dyktował” Biblię? I czy potrzebni są nam święci i męczennicy? Te i inne interesujące zagadnienia będą tematem cyklu katechez, który już 7 marca rozpocznie się w katedrze gnieźnieńskiej. Katechezy głosić będą specjaliści, profesorowie i wykładowcy gnieźnieńskiego seminarium duchownego.

 

Katechezy parafialne to inicjatywa prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka, który chciał w ten sposób odpowiedzieć na wezwanie Benedykta XVI o podjęcie dzieła nowej ewangelizacji. Ewangelizacja – jak przypomniał w ubiegłym roku papież – nie jest zadaniem skończonym, ale wciąż należy do natury Kościoła i współcześnie musi się mierzyć z takimi zjawiskami, jak m.in. zagubienie i dystansowanie się od wiary.

 

„Świat, w którym dane jest nam żyć, coraz szybciej się zmienia. Przemiany dokonujące się na naszych oczach sprawiają, że wielu ludzi wierzących czuje się dziś zagubionych. Potrzebujemy ciągle nowych źródeł światła, które będą nam pomagać w odkrywaniu właściwej drogi życia oraz zdobywaniu odpowiedzi na trudne pytania. Pomocą w tym rozeznawaniu mają być właśnie katechezy katedralne” – tłumaczy abp Kowalczyk.

 

Katechezy głoszone będą w każdy poniedziałek począwszy od 7 marca po zakończeniu wieczornej Mszy św. Ich tematyka dotykać będzie zagadnień z obszaru obrony życia, relacji Kościoła i polityki, obrzędów liturgicznych itp. Słuchacze będą mieli okazję dowiedzieć się m.in. czy wszystkie religie są równe, jakie są dowody na zmartwychwstanie Jezusa, dlaczego Kościół „wtrąca” się do polityki, jak mówić o Bogu, żeby dzieci rozumiały i dlaczego Msza św. sprawowana jest w niedzielę, a nie w poniedziałek. Pojawią się także tematy trudne, jak eutanazja, In vitro i relacje Żydów i chrześcijan.

 

Katechezy będą transmitowane w lokalnym paśmie Radia PLUS oraz retransmitowane w każdą niedzielę po południowej Mszy św. Opracowania będą się także ukazywać w archidiecezjalnej wkładce „Przewodnika Katolickiego”. Cykl potrwa do czerwca. Według wstępnych założeń będzie kontynuowany po wakacjach.

 

bgk KAI


Program katechez: 

 

7.03

Czy Polska jest państwem wyznaniowym?

(abp. Józef Kowalczyk)

14.03

Kto wymyślił wyznanie wiary?

(ks. B. Czyżewski)

21.03

Czy to ważne, w co wierzę? A może wszystkie religie są równe?

(ks. P. Kiejkowski)

28.03

Mam prawo do dziecka! Kilka słów o in vitro

(ks. Bohdanowicz)

4.04

Jak Bóg „dyktował” Biblię?

(ks. P. Podeszwa)

11.04

Dowody na zmartwychwstanie Jezusa

(ks. P. Kiejkowski)

18.04

 

02.05.

„Całowanie kości” czyli o tym, czy kult relikwii ma sens

(ks. J. Stefański)

Czy Kościołowi potrzebni są męczennicy? 

(ks. B. Czyżewski)

9.05

Festiwal prezentów czyli jak zmarnować Pierwszą Komunię św.

(ks. A. Grzelak)

16.05

Dlaczego Kościół wtrąca się do polityki?

(ks. T. Głuszak)

23.05

Żydzi i chrześcijanie – obcy czy bracia?

(ks. W. Szczerbiński)

30.05

Eutanazja – odruch miłosierdzia?

(ks. A. Bohdanowicz)

6.06

Jak mówić o Bogu, żeby dzieci rozumiały?

(ks. W. Radecki)

13.06

Dlaczego Msza św. w niedzielę, nie w poniedziałek?

(ks. J. Stefański)

20.06

Głos na wagę życia. Sumienie w Sejmie

(ks. M. Olczyk)

27.06

Tajemnice katedry

(ks. J. Kasprowicz)

Polecamy