niedziela, 22 września 2019 r.

Żydowo: w rocznicę wizyty kard. Wyszyńskiego

W niedzielę, 27 marca, minęły dokładnie 54 lata od wizyty w Żydowie kard. Stefana Wyszyńskiego. Prymas Tysiąclecia przyjechał do miejscowego kościoła pw. św. Stanisława BM, by poświęcić nowe stacje drogi krzyżowej. Rocznica tego pamiętnego wydarzenia stała się okazją do wspólnej modlitwy w intencji beatyfikacji Sługi Bożego.


Uroczystej Mszy św. przewodniczył arcybiskup senior Henryk Muszyński. W homilii wskazał na wielką rolę, jaką kard. Wyszyński odegrał w historii Kościoła i naszej Ojczyzny. Jak mówił, był to nie tylko wielki mąż stanu, ale również człowiek gotowy do oddania życia za Kościół Chrystusowy.


Abp Muszyński nawiązał także do niedzielnych czytań. Jak mówił, opowiadanie o Samarytance stanowi jedną z fundamentalnych perykop chrzcielnych. Jej postawa stała się wzorem dla katechumenów, ale jest także i wzorem dla nas. Wielki Post to zaproszenie skierowane do nas, do bezpośredniego spotkania z Jezusem przez pokutę, modlitwę i przebaczenie. To spotkanie dwóch miłości: miłości Boga, który pragnie zbawienia człowieka oraz niespokojnego, spragnionego serca ludzkiego, które pragnie pełni miłości. Spotkanie Chrystusa z Samarytanką to obraz spotkania Boga zatroskanego o człowieka, który w swoim życiu doświadczył cierpienia a Jezus stał się dla niego źródłem wody żywej. Tym źródłem są sakramenty, modlitwa i spotkanie z Bogiem poprzez Jego Słowo.


Wspólna modlitwa w rocznicę wizyty kard. Stefana Wyszyńskiego była dziękczynieniem za życie i posługę Prymasa Tysiąclecia. Była także okazją do podziękowania abp. Henrykowi Muszyńskiemu za jego pasterską i prymasowską posługę oraz do złożenia życzeń z okazji 78. rocznicy urodzin, 54. rocznicy kapłaństwa i 26. rocznicy posługi biskupiej. W Żydowie gościli również dziekan dekanatu Gniezno I ks. kan. Andrzej Grzelak oraz proboszcz gnieźnieńskiej katedry ks. kan. Jan Kasprowicz.

Polecamy