niedziela, 23 września 2018 r.

Europejskich Dni Dziedzictwa - zapraszamy

W Gnieźnie i na Ostrowie Lednickim odbędzie się 10 września ogólnopolska  inauguracja 19. Europejskich Dni Dziedzictwa. Przedsięwzięcie odbywające się w tym roku pod hasłem „Kamienie milowe” ma zachęcać do odkrywania ojczystej historii i przypominać o wspólnych korzeniach kultury europejskiej.

 

Temat tegorocznych EDD ma zwrócić uwagę na wkład Rzeczpospolitej na przestrzeni dziejów w rozwój Europy. Kamienie milowe takie jak Zjazd Gnieźnieński, Rzeczpospolita Obojga Narodów, Konfederacja Warszawska, Odsiecz Wiedeńska, czy Konstytucja 3 maja są – jak piszą organizatorzy – polskimi cegiełkami w budowę wspólnej Europy.

 

Ogólnopolska inauguracja EDD odbędzie się 10 września w Gnieźnie i na pobliskim Ostrowie Lednickim. W programie zaplanowano szereg imprez historycznych i edukacyjnych: wystaw, wykładów, warsztatów i widowisk plenerowych. Przed południem w prastarym palatium książęcym na Ostrowie      Lednickim abp senior Henryk Muszyński odprawi Mszę św. Wieczorem Eucharystii w katedrze gnieźnieńskiej przewodniczyć będzie prymas Polski abp Józef Kowalczyk. Po wspólnej modlitwie aktorzy gnieźnieńskiego Teatru im. Aleksandra Fredry wystawią „Rapsod o św. Wojciechu”.

 

Europejskie Dni Dziedzictwa to największy w Europie projekt społeczny i edukacyjny promujący zabytki kultury Starego Kontynentu. Ich Dni narodziła się 3 października 1985 r. w Granadzie w Hiszpanii podczas II Konferencji Rady Europy, na której minister kultury Francji zaproponował zorganizowanie w całej Europie zainicjowanych we Francji w 1984 r. Dni Otwartych Zabytków. Wówczas po raz pierwszy bezpłatnie udostępniono zwiedzającym obiekty, do których dostęp dotychczas był ograniczony. Inicjatywa cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że w 1991 r. zainspirowała Radę Europy do ustanowienia Europejskich Dni Dziedzictwa.

 

Głównym celem Europejskich Dni Dziedzictwa jest promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego oraz przypominanie o wspólnych korzeniach kultury europejskiej. Imprezy skierowane do szerokiej i różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje im wymiar uniwersalny.

 

W obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa uczestniczą wszystkie państwa członkowie Rady Europy. Polska włączyła się do tej akcji w 1993 r.

 

bgk KAI

 

więcej na www.edd2011.pl

Polecamy