niedziela, 23 września 2018 r.

Inowrocław: inauguracja w Szkołach Katolickich

W Katolickiej Szkole Podstawowej oraz Katolickim Gimnazjum i Liceum im. bł. ks. Władysława Demskiego oficjalnie zainaugurowano nowy rok szkolny. Uroczystości odbyły się 8 września w inowrocławskiej bazylice mniejsze pw. Imienia NMP z udziałem bp. Wojciecha Polaka.

 

Gnieźnieński biskup pomocniczy przewodniczył uroczystej Mszy św., w której uczestniczyli uczniowie, ich rodzice, nauczyciele oraz przedstawiciele władz miejskich i oświatowych. W homilii bp Polak wskazując na przypadające tego dnia święto Narodzenia Maryi podkreślił, że przypomina ono o zbawczym planie, jaki Bóg ma wobec każdego człowieka: wobec kapłanów, rodziców, nauczycieli, dzieci i młodzieży.

 

„Bóg pragnie nas wszystkich zaprosić do odważnej i wielkodusznej odpowiedzi, przypominając nam słowami św. Pawła, że z tym, którzy Go kochają, współdziała we wszystkim dla ich dobra. To znaczy, że jest z nami i idzie z nami po drogach naszego życia, towarzyszy nam i pragnie, abyśmy o tym nie zapominali. Słowa te otwierają nasze umysły i serca na tajemnicę naszego powołania: powołania kapłańskiego i rodzicielskiego, powołania ojca i matki, powołania nauczyciela i wychowawcy, a także powołania uczennicy i ucznia” – mówił bp Polak.

 

Dodał również, że swoje powołanie ma także wspólnota szkolna. Jest w nie wpisana „przygoda zdobywania wiedzy”, a więc z jednej strony nauki, z drugiej kształtowania umysłów i serc, a także otwierania ich na poznawaną prawdę i na siebie nawzajem.

 

„Droga do zdobywania wiedzy angażuje zawsze całego człowieka, a więc musi angażować jego umysł i serce, rozum i wiarę – tłumaczył kaznodzieja przypominając madryckie przemówienie Benedykta XVI do nauczycieli akademickich. – Trudno jednak się czegoś nauczyć i na coś otworzyć „jeśli nie porusza nas miłość, jeśli nie jesteśmy w tym choć trochę zakochani i jeśli nie jest to dla nas ważne”.

 

„Cały człowiek wzrasta w wiedzy i cały człowiek musi angażować się w powołanie do zdobywania wiedzy, a więc swoim umysłem i sercem, swoimi pragnieniami i uczuciami, zdolnościami i talentami. Wtedy też można jeszcze lepiej zrozumieć – jak dopomina się papież – że nauczanie nie jest nigdy jedynie sterylnym przekazem treści, ale zawsze formacją młodych ludzi, wychowaniem do pełni człowieczeństwa i do całościowego rozwoju” – podkreślił gnieźnieński biskup pomocniczy.

 

Podczas Mszy św. modlono się w intencji szkolnej społeczności. Uczniowie klas pierwszych szkoły podstawowej, gimnazjum i liceum złożyli także uroczyste ślubowanie na ręce bp. Polaka oraz dyrektorów szkół: ks. Macieja Lisieckiego oraz ks. Dariusza Żochowskiego.

 

Katolicka Szkoła Podstawowa w Inowrocławiu powstała z inicjatywy miejscowych pedagogów, dla których chrześcijańskie tradycje i wartości są nierozerwalnie związane z wychowaniem dzieci. Obok gruntownej wiedzy uczniowie poznają fundamentalne wartości i wzorce godne naśladowania.

 

Zespół Szkół Katolickich im. bł. ks. Władysława Demskiego jest szkołą niepubliczną o uprawnieniach szkoły publicznej. Celem i zadaniem szkoły jest wszechstronny rozwój osobowości uczniów oparty na zasadach wiary katolickiej, który zapewni im zdobycie wysokiej kultury intelektualnej i duchowej oraz szerokiej i nowoczesnej wiedzy.

 

bgk KAI

Fot. M. Krolak

Polecamy