niedziela, 23 września 2018 r.

Prymas o nowym metropolicie lubelskim

„Archidiecezja lubelska zyskała roztropnego i dobrego pasterza. Jestem przekonany, że abp Stanisław Budzik sprosta powierzonym mu zadaniom” – powiedział prymas Polski abp Józef Kowalczyk, komentując dla KAI nominację sekretarza generalnego KEP na urząd arcybiskupa metropolity lubelskiego.

Prymas przyznał, że cieszy go, iż następcą zasłużonego i nieodżałowanego abp. Życińskiego został jego współpracownik – człowiek kompetentny, roztropny i niezwykle oddany Kościołowi.

„Dał się poznać z najlepszej strony jako rektor tarnowskiego seminarium duchownego, później jako tamtejszy biskup pomocniczy i wreszcie jako sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Polski. W moim przekonaniu jest dobrze przygotowany do podjęcia powierzonych mu obowiązków i wierzę, że im sprosta, godnie kontynuując dzieło swojego poprzednika” – powiedział abp Kowalczyk.

Dodał również, że nowy metropolita lubelski to człowiek o wielkiej kulturze intelektualnej i duchowej, mądry i odpowiedzialny, dobry i przykładny kapłan.

„Będzie się musiał zmierzyć z wyzwaniami współczesności, ale to powołanie każdego z nas. Modlę się, aby Pan Bóg dał mu moc ducha i siły fizyczne, aby im sprostał. Życzę również, aby z odwagą i dotychczasowym zaangażowaniem realizował powierzone mu zadania zgodnie ze swoim biskupim zawołaniem „In virtuti crucis” (W mocy krzyża)” – powiedział Prymas.

bgk KAI

Polecamy