niedziela, 23 września 2018 r.

Prymas Polski o bp. Chrapku

Wierność Kościołowi i upowszechnianie jego nauczania przy pomocy nowoczesnych środków komunikowania były wyznacznikiem jego życia, zainteresowania profesjonalnego i kapłańskiej posługi – tak o zmarłym tragicznie przed 10 laty biskupie radomskim Janie Chrapku mówił 30 września Prymas Polski abp Józef Kowalczyk.

 

Metropolita gnieźnieński wygłosił kazanie podczas Mszy św. w radomskiej bazylice św. Kazimierza na zakończenie konferencji pt. "Ślady biskupa Jana Chrapka". Eucharystii przewodniczył metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

 

„To odejście, po upływie 10 lat od tego tragicznego wydarzenia, pozostaje nadal dla nas tajemnicą, a pytania, które wtedy stawialiśmy sobie nie straciły swej mocy, ważności i żywotności” – mówił abp Kowalczyk, z którym, jako nuncjuszem apostolskim w Polsce zmarły tragicznie bp Chrapek współpracował m.in. przy organizacji papieskich pielgrzymek do Ojczyzny. „Szukajmy na nie odpowiedzi w kategoriach wiary” – radził kaznodzieja.

 

Prymas Polski wspominając postać bp. Chrapka powiedział, że dobrze poznał świat mediów i jako wykładowca uniwersytecki pracował nad ich pozytywnym wykorzystaniem w ewangelizacji, a także nad formacją ludzi pracujących w mediach i etyką środków przekazu.

 

„Marzył nawet o stworzeniu nagrody dziennikarskiej dla tych, którzy chcą i potrafią ukazywać dobre strony ludzkiego życia” – mówił. Jednocześnie dodał, że marzenie to spełniło się po jego śmierci, kiedy zostały utworzone nagrody „Ślad” i „Totus” w kategorii medialnej.

 

Abp Kowalczyk podkreślił również, że bp Chrapek był człowiekiem głęboko wierzącym, szlachetnym i skromnym, o wielkiej kulturze ducha. Odkrył swoje powołanie ludzkie, zakonne i kapłańskie. Z całym oddaniem służył człowiekowi, w duchu ewangelicznego przykazania miłości bliźniego. Nie umiał przejść obojętnie obok człowieka potrzebującego, niezależnie od tego, kim ten człowiek był. Świadczą o tym dobitnie jego wielorakie inicjatywy i działania, jakie podejmował na rzecz bezrobotnych, cierpiących, opuszczonych – po prostu ludzi w potrzebie.

 

Dzięki jego aktywności otwarto w Radomiu stołówki wydające posiłki dla ubogich, przychodnię lekarską dla najuboższych i pozbawionych ubezpieczenia; uruchomiono bezpłatny telefon zaufania tzw. Linię braterskich serc, bezpłatne badania lekarskie przy pomocy objazdowego mammografu itd.

 

homilia prymasa Polski

Polecamy