piątek, 7 sierpnia 2020 r.

Diamentowy jubileusz kapłaństwa

W sobotę, 2 czerwca, dziękczynienie za 60 lat kapłaństwa złożył ks. kan. Zbigniew Lewandowski. Diamentowy Jubilat przyjął święcenia kapłańskie 7 czerwca 1952 roku w katedrze gnieźnieńskiej z rąk Sługi Bożego kard. Stefana Wyszyńskiego.

 

Ks. kan. Zbigniew Lewandowski znany jest w Gnieźnie jako wieloletni prefekt szkół średnich uczący w latach sześćdziesiątych XX w. Ponad 30 lat duszpasterzował w parafii pw. św. Michała Archanioła w Mieścisku i św. Wojciecha w Budziejewku. Od 14 lat mieszka w Archidiecezjalnym Domu Księży Seniorów w Gnieźnie.

 

Msza św. pod przewodnictwem Diamentowego Jubilata rozpoczęła się o godz. 10.30 w kaplicy Domu Księży Seniorów.  Koncelebrę obok mieszkańców domu sprawowali: bratanek Jubilata – ks. Marek Lewandowski oraz ks. kan. Jan Kątny, kolega kursowy i jednocześnie  Jubilat. Obecni byli także członkowie rodziny Księdza Jubilata, siostry elżbietanki i  pracownicy Archidiecezjalnego Domu Księży Seniorów. Na początku Mszy św. dyrektor ks. Krzysztof Stawski odczytał list gratulacyjny abp. Józefa Kowalczyka, w którym prymas Polski przesłał wyrazy uszanowania i wdzięczności za świadectwo kapłańskiego życia oraz serdeczne życzenia na dalsze lata. Homilię podczas Eucharystii wygłosił ks. prał. Marian Kozłowski, który wskazał na potrzebę wdzięczności w życiu człowieka, kimkolwiek by był i jakiekolwiek odkrywałby powołanie. „Dziękować – mówił – to otwierać swe serce na dary, które Pan Bóg nieustannie gotów jest nam ofiarować.” W takim duchu wyraził słowa podziękowania na zakończenie Mszy św. ks. Jubilat wspominając nie tylko obecnych ale także wszystkich, którzy stanęli na drodze jego życia, wiary i kapłaństwa.

 

Świętowanie Jubileuszu kontynuowane było także przy wspólnym stole, przy którym zasiedli zaproszeni goście i mieszkańcy ADKS. W ich imieniu słowa życzeń wypowiedział ks. Krzysztof Stawski, w których podziękował Księdzu Jubilatowi za jego cichą, pełną pokoju i modlitwy obecność w Domu Księży Seniorów i życzył, by w dalszych latach cieszył się Łaską Bożą i dobrym zdrowiem oraz jak dotąd wielką ludzką życzliwością i pamięcią. Uroczystości zakończyły się nabożeństwem czerwcowym w kaplicy.

Polecamy