poniedziałek, 27 stycznia 2020 r.

Komunikat prymasa Polski

Komunikat prymasa Polski abp. Józefa Kowalczyka z okazji 400-lecia obecności karmelitanek bosych w Polsce. Komunikat będzie czytany w kościołach archidiecezji gnieźnieńskiej w niedzielę, 17 czerwca.

 

 

 

 

 

 

więcej o gnieźnieńskich karmelitankach TUTAJ

 

 

Poniżej pełna treść komunikatu:

 

Drodzy Bracia i Siostry,

 

Umiłowana w Panu Rodzino Kościoła Świętowojciechowego!

 

W Roku Pańskim 2012 mija 400 lat od przybycia pierwszych Karmelitanek Bosych do naszej Ojczyzny. Przez minione wieki Siostry Karmelitanki na stałe wpisały się w historię Kościoła, który jest w Polsce, wnosząc niezastąpiony wkład w kształtowanie duchowego oblicza naszego Narodu. Czyniły to, i nadal czynią, poprzez codzienną modlitwę wstawienniczą i cierpienie ofiarowane Bogu w intencji Kościół, jego pasterzy i wszystkich ludzi. Całe ich życie poświęcone jest dziełu zbawienia i daje świadectwo o pierwszeństwie tego, co nadprzyrodzone. Dzięki temu klasztory karmelitańskie stają się oazami modlitwy oraz znakami Bożej obecności w świecie.

 

Cieszę się, że również na terenie prymasowskiej Archidiecezji Gnieźnieńskiej od 1995 r. znajduje się klasztor Sióstr Karmelitanek Bosych. Święta Rodzina z Nazaretu: Jezus, Maryja i Józef są szczególnymi Patronami naszego gnieźnieńskiego Karmelu, a tajemnica Ich wspólnoty jest dla Sióstr wezwaniem i ożywia ich modlitwę w intencji rodzin. Choć gnieźnieński Karmel jest młodym klasztorem, jest on również owocem owego zasiewu pierwszych Karmelitanek przybyłych do Polski przed czterystu laty.

 

Wyrażam radość z faktu, że właśnie ten klasztor w dniach od 19 do 21 czerwca b.r. gości przeorysze i delegatki klasztorów mniszek Karmelitanek Bosych Prowincji Warszawskiej wraz z Generałem Zakonu Karmelitów Bosych O. Saverio Cannistrà, których serdecznie witam i pozdrawiam w prymasowskim Gnieźnie.

 

Jednocześnie proszę Was, drodzy Diecezjanie, o modlitwę w intencji mniszek zebranych w Gnieźnie oraz całego Zgromadzenia Sióstr Karmelitanek Bosych w Polsce. Niech nasza wspólna modlitwa będzie wyrazem wdzięczności za 400 lat obecności Sióstr w naszej Ojczyźnie oraz wsparciem dla ich życia i cichej posługi.

 

Na dalsze zamierzenia i prace dla dobra Kościoła Chrystusowego udzielam Siostrom Karmelitankom Prymasowskiego Błogosławieństwa, które wspieram modlitwą u Grobu Świętego Wojciecha, Biskupa i Męczennika, Patrona Polski.

 

 

 

† Józef Kowalczyk
Arcybiskup Metropolita Gnieźnieński
Prymas Polski

Polecamy